PivotX 2.0.0 beta 12 - en to ja translation catalogue (986 entries)

en: "%s" posted the following comment
ja: "%s"が次のコメントを投稿しました

en: "%s" posted the following entry
ja: "%s"が次のエントリを投稿しました

en: "Read More" Text
ja: "続きを読む"用テキスト

en: # Comm
ja: コメント数

en: %1.2f sec: Processed %d entries...
ja: %1.2f 秒： %d エントリを処理中です...

en: %n visitors on this page
ja: このページのビジター数 %n

en: %num% comment
ja: コメント（%num%）

en: %num% comments
ja: コメント（%num%）

en: %num% trackback
ja: トラックバック（%num%）

en: %num% trackbacks
ja: トラックバック（%num%）

en: %value% hours ago
ja: %value%時間前

en: %value% weeks ago
ja: %value%週間前

en: %value% years ago
ja: %value%年前

en: 'Mod rewrite' is enabled, but it seems like the webserver is not set up correctly to serve pages with non-crufty URLs. You should copy the <tt>example.htaccess</tt> from the PivotX distribution to <tt>.htaccess</tt>. Until you've done this, most pages on your site will give a 404-not-found error.
ja: 'Mod rewrite'が有効になっていますが、ウェブサーバーの設定が正しくないようです。PivotXの配布パッケージに含まれる<tt>example.htaccess</tt>を<tt>.htaccess</tt>としてサーバーにコピーするまで、ほとんどのページが404-not-foundエラーを返します。

en: (Select a template)
ja: （テンプレートを選択）

en: (more)
ja: （更に）

en: (none)
ja: （無し）

en: (support and additional coding)
ja: （サポートと追加プログラミング）

en: - select an option -
ja: オプションを選択

en: .. and %s more files.
ja: 残り %s ファイル..

en: 1 week ago
ja: 一週間前

en: 15 minutes ago
ja: 15分前

en: <strong>Small print:</strong> All html tags except &lt;b&gt; and &lt;i&gt; will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
ja: <b>注意：</b> 使用できるタグは &lt;b&gt; と &lt;i&gt; のみです。URLやメールアドレスはそのまま記述すればリンクになります。

en: A category by this name already exists
ja: この名前のカテゴリは既に存在します。

en: A link to reset your password was sent to the mailbox given.
ja: パスワードをリセットするためのリンクが記載されたメールを、登録されているアドレスに送信しました。

en: A short description of this chapter
ja: この章の簡単な説明

en: A trackback ping has been sent to "%s".
ja: トラックバックを "%s" に送信しました。

en: AM
ja: 午前

en: About
ja: サイトについて

en: About PivotX
ja: PivotX について

en: Account deleted.
ja: アカウントを削除しました。

en: Activate
ja: アクティベート

en: Active widgets
ja: 有効なウィジェット

en: Add
ja: 追加

en: Add a Chapter
ja: 章を追加

en: Add a new configuration option:
ja: 新規設定項目の追加：

en: Admin Page Extensions
ja: 管理画面用エクステンション

en: Administration
ja: サイト管理

en: Administrator
ja: アドミニストレーター

en: Advanced
ja: アドバンスド

en: Advanced Configuration
ja: 高度な設定

en: Advanced database settings
ja: 高度なデータベース設定

en: After a comment has been placed, mail can be sent to maintainers of this weblog.
ja: コメントが付けられた時に、ウェブログの管理者にメールを送信するかどうかを指定します。

en: Age
ja: 経過日数

en: Align
ja: 配置

en: Allow Emoticons
ja: エモティコンを許可する

en: Allow Emoticons?
ja: エモティコンを許可

en: Allow Textile
ja: Textileを許可する

en: Allow Textile?
ja: Textileを許可

en: Allow XML-RPC
ja: XML-RPCを許可

en: Allow comments
ja: コメントを許可

en: Allow comments by default
ja: デフォルトでコメントを許可

en: Allow filetypes
ja: アップロード可能なファイルタイプ

en: Allow self-registration
ja: セルフレジストレーションを許可

en: Allowed Categories
ja: 投稿を許可するカテゴリ

en: Allowed senders
ja: 許可された送信者

en: Alternate text
ja: 代替テキスト

en: Answer
ja: 解答

en: Apache configuration
ja: Apache設定

en: Approve comments
ja: コメントを許可

en: Apr_April_abbreviation
ja: 4月（省略形）

en: April
ja: 4月

en: Archive template
ja: アーカイブ用テンプレート

en: Archivepage Template
ja: アーカイブページ用テンプレート

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Are you sure you wish to delete this Chapter?
ja: この章を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you wish to delete this Page?
ja: このページを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you wish to delete this category?
ja: このカテゴリを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you wish to delete this file?
ja: このファイルを削除してもよろしいですか？

en: Are your sure you wish to delete this entry?
ja: このエントリを削除してもよろしいですか？

en: Atom URL
ja: AtomのURL

en: Aug_August_abbreviation
ja: 8月（省略形）

en: August
ja: 8月

en: Author
ja: 作者

en: Automatic Thumbnails
ja: 自動サムネール作成

en: Available Widgets
ja: 利用可能なウィジェット

en: Back
ja: 戻る

en: Back to
ja: 戻る

en: Back to dashboard
ja: ダッシュボードに戻る

en: Back to login
ja: ログイン画面に戻る

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup configuration files
ja: 設定ファイルのバックアップ

en: Backup entries database
ja: エントリデータベースのバックアップ

en: Backup of Configuration Files
ja: 設定ファイルのバックアップ

en: Backup of Database
ja: データベースのバックアップ

en: Backup templates
ja: テンプレートのバックアップ

en: Before sending a comment, your users have to answer correctly a simple question everyone knows the answer to. This completely baffles automated spam bots because every blogger will choose something different.
ja: コメントを送信する前に簡単な質問に答える必要があります。ブログの管理者はそれぞれ異なるクイズを選ぶため、このクイズによってロボットタイプのスパムを完全に防止することが可能となります。

en: Black
ja: 黒色

en: Blocked Phrases
ja: 無効ドメイン設定

en: Blue
ja: 青色

en: Body
ja: ボディ

en: Border
ja: 枠線

en: Bounded Size
ja: 境界サイズ

en: CSS file (stylesheet)
ja: CSSファイル（スタイルシート）

en: Cache Settings
ja: キャッシュの設定

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Categories with a lower sorting order will appear higher in the list. If you keep all the numbers the same, they will be sorted alphabetically
ja: この番号が少ない順にカテゴリがソートされます。番号が同じ場合はアルファベット順になります。

en: Category
ja: カテゴリ

en: Category not found (404 error)
ja: カテゴリが見つかりません（404エラー）

en: Center (default)
ja: 中央（デフォルト）

en: Change preferences
ja: ユーサー設定の変更

en: Chapter
ja: 章

en: Chapter name
ja: 章の名前

en: Check All
ja: 全てチェック

en: Check all
ja: 全てチェックする

en: Check none
ja: 全てのチェックを外す

en: Chmod Files To
ja: ファイル属性（chmod）

en: Click icon for a list of links on
ja: 関連するリンクのリストを表示するにはアイコンをクリック

en: Click to generate a trackback url
ja: クリックしてトラックバック用URLを生成

en: Close
ja: 閉じる

en: Cloud size
ja: クラウドのサイズ

en: Code
ja: コード

en: Comment
ja: コメント

en: Comment moderation is enabled on this site. This means that your comment will not be visible on this site until it has been approved by an editor.
ja: このサイトではコメント審査機能が有効になっています。投稿されたコメントはこのサイトの管理者により許可されるまで表示されません。

en: Commenting
ja: コメント

en: Commenting Settings
ja: コメント設定

en: Comments
ja: コメント

en: Comments waiting for moderation
ja: 承認待ちコメント

en: Common settings
ja: 一般的な設定

en: Configuration
ja: 設定

en: Configure Extensions
ja: エクステンションの設定

en: Configure Spam Protection tools (like HashCash and SpamQuiz).
ja: スパムプロテクションツール（HashCashとSpamQuiz)の設定

en: Contact
ja: 連絡先

en: Continue
ja: 続行

en: Core team members
ja: 主要チームメンバー

en: Could not store new user!!
ja: 新しいユーザーを登録することが出来ません。

en: Create Category
ja: カテゴリを作成

en: Create Full Feeds
ja: 完全なフィードを作成

en: Create New Category
ja: 新規カテゴリを作成

en: Create New User
ja: 新規ユーザーを’作成

en: Create New Weblog
ja: 新規ウェブログを作成

en: Create Thumbnail
ja: サムネール作成

en: Create a new file
ja: 新規ファイルを作成

en: Create a new folder
ja: 新規フォルダを作成

en: Create thumbnails automatically when uploading images.
ja: イメージをアップロードした際に、自動的にサムネールを生成する。

en: Create, edit and delete Templates
ja: テンプレートの作成・編集・削除

en: Create, edit and delete Users
ja: ユーザの作成・編集・削除

en: Create, edit and delete Weblogs
ja: ウェブログの作成・編集・削除

en: Create, edit and delete the Categories
ja: カテゴリの作成・編集・削除

en: Created on
ja: 作成日

en: Crop size
ja: クロップサイズ

en: Crop type
ja: クロップ方法

en: Current path
ja: 現在のパス

en: Current server time
ja: 現在のサーバー時刻

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Database
ja: データベース

en: Database Model
ja: データベースモデル

en: Database Name
ja: データベース名

en: Date
ja: 日付

en: Date / Time
ja: 日付/時刻

en: Day
ja: 日

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: Dec_December_abbreviation
ja: 12月（省略形）

en: December
ja: 12月

en: Default author
ja: デフォルトの作者

en: Default category
ja: デフォルトのカテゴリ

en: Default height of map
ja: 地図の高さ初期値

en: Default language
ja: デフォルトの使用言語

en: Default latitude for map
ja: 地図の緯度初期値

en: Default longitude for map
ja: 地図の経度初期値

en: Default notification of replies
ja: コメントの通知をデフォルトで行う。

en: Default width of map
ja: 地図の幅初期値

en: Default zoom for map
ja: 地図のズーム初期値

en: Define whether typed urls and email addresses will be made clickable.
ja: コメントに単なるテキストとして記載されたURLやメールアドレスを、ハイパーリンクにするかどうかを指定します。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Chapter
ja: 章を削除

en: Delete Page
ja: ページを削除

en: Delete account.
ja: アカウントを削除

en: Delete comments
ja: コメントを削除

en: Delete them
ja: これらを削除

en: Delete this comment?
ja: このコメントを削除しますか？

en: Description
ja: 解説

en: Determine whether entries are set to allow comments or not.
ja: デフォルトでエントリにコメントを許可するかどうかを設定します。

en: Determines if this comment is displayed like it was by registered user. (regardless of whether the comment was actually made by a registered user)
ja: 登録ユーザーの場合と同じように、このコメントを表示するかどうかを決めて下さい（実際に登録ユーザーがコメントしたかどうかは関係ありません）。

en: Determines the default text processing, when a user is using Writing a new entry. For most users 'Wysiwyg editor' will be the easiest option. 'Plain XHTML' is for those who like to edit raw XHTML, while 'Convert Linebreaks' does nothing more than change linebreaks to a &amp;lt;br /&amp;gt;-tag. <a href='http://www.textism.com/tools/textile/' target='_blank'>Textile</a> and <a href='http://daringfireball.net/projects/markdown/' target='_blank'>Markdown</a> are both powerful, yet easy to learn markup styles.
ja: 新規エントリを作成する時の、デフォルトでのテキスト処理を設定します。ほとんどのユーザーにとって 'Wysiwygエディタ' が最も簡単です。'改行を変換'で、改行を &amp;lt;br /&amp;gt; タグに変換だけしかしない 'プレーンXHTML' はXHTMLを直接編集したい方向けです。<a href='http://www.textism.com/tools/textile/' target='_blank'>Textile</a> and <a href='http://daringfireball.net/projects/markdown/' target='_blank'>Markdown</a> は両方ともパワフルでかつ簡単なマークアップスタイルです。

en: Determines whether PivotX creates full Atom and RSS feeds. If set to "no" PivotX will create feeds that just contains short descriptions, thereby making your feeds less useful.
ja: PivotXが完全なAtomとRSSフィードを作成するかどうかを設定します。"いいえ"を設定することで、簡単な概要のみを含んだフィードを作成します。この場合、フィードの使い勝手は悪くなります。

en: Determines whether comments must by approved before they are visible on the site.
ja: コメントの表示に許可が必要かどうかを設定します。

en: Diff Date
ja: 投稿日一括表示

en: Disabled
ja: 無効

en: Display Name
ja: 表示名

en: Displaying entries %num_from%-%num_to% of %num_tot%
ja: 総エントリ数 %num_tot% 中、%num_from%から%num_to%までを表示中。

en: Download a zip file containing your configuration files, templates or entries database
ja: 設定ファイル、テンプレート、エントリを含む zipファイルをダウンロードします。

en: Duplicate
ja: 複製

en: E-mail address is already taken... Please pick another name.
ja: そのメールアドレスは既に使用されています。他のアドレスを使用してください。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Category
ja: カテゴリを編集

en: Edit Chapter
ja: 章を編集

en: Edit Entry
ja: エントリを編集

en: Edit Page
ja: ページを編集

en: Edit User
ja: ユーザーを編集

en: Edit Visitor
ja: ビジター情報の編集

en: Edit Weblog
ja: ウェブログを編集

en: Edit my personal Settings
ja: ユーザー設定の編集

en: Edit options
ja: オプションを編集

en: Edit or Delete Comments
ja: コメントの編集と削除

en: Edit or Delete Comments for Entry %number% - %editlink%
ja: エントリ %number% - %editlink% に対するコメントの編集と削除

en: Edit or Delete Comments in the Moderation Queue and Last Comments
ja: 審査待ちコメントと最新のコメントの編集と削除

en: Edit the Configuration file
ja: 設定ファイルを編集

en: Edit this comment
ja: このコメントを編集

en: Edit your preferences
ja: ユーザー設定の編集

en: Edit, Add and Delete advanced Configuration options
ja: 高度な設定の変更・追加・削除

en: Email
ja: メールアドレス

en: Emoticons
ja: エモティコン

en: Enter searchterms
ja: 検索語句を入力

en: Enter the word[s] to search for here:
ja: 検索する語句：

en: Entries
ja: エントリ

en: Entries &amp; Pages
ja: エントリとページ

en: Entries on this site with
ja: このサイトのエントリが使用：

en: Entry Date
ja: エントリ日付

en: Entry matches for "%name%":
ja: "%name%"に対するエントリ検索結果：

en: Entry not found (404 error)
ja: エントリが見つかりません（404エラー）

en: Entry template
ja: エントリ用テンプレート

en: Entrypage Template
ja: エントリページ用テンプレート

en: Error
ja: エラー

en: Example: <b>sp</b>
ja: 例：<b>sp</b>

en: Example: To prevent automated commentspam we require you to answer this silly question
ja: 例：コメントスパムロボット対策として、あなたはすごく馬鹿らしいクイズに答える必要があります。

en: Example: What are the first two letters of the word "spam"?
ja: 例：'spam'の最初の二文字は何でしょうか？

en: Explanation
ja: 解説

en: Explore Database Files
ja: データベースファイルの閲覧

en: Explore Files
ja: ファイルを閲覧

en: Explore Home folder
ja: ホームフォルダーを閲覧

en: Explore files
ja: ファイルを探索

en: Export as theme
ja: テーマとしてエクスポート

en: Extensions
ja: エクステンション

en: External feeds for
ja: 関連する外部フィード

en: Extra Template
ja: エクストラページ用テンプレート

en: F_Friday_initial
ja: 金_金曜日

en: Failed to deleted the visitor account.
ja: ビジターのアカウント削除に失敗しました。

en: Feb_February_abbreviation
ja: 2月（省略形）

en: February
ja: 2月

en: Feed Image
ja: フィードイメージ

en: Feed Link
ja: フィードリンク

en: Feed error - selected %s doesn't exists!
ja: フィードエラー - 選択した %s は存在しません。

en: File Name
ja: ファイル名

en: File Upload Path
ja: ファイルアップロード先

en: File Uploads
ja: ファイルアップロード

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filesize
ja: ファイルサイズ

en: Finished! Generating index took %num% seconds
ja: 作業完了！インデックス収集時間：%num% 秒

en: Fixed Proportions
ja: 縦横比を固定

en: Flat Files
ja: フラットファイル

en: Flickr images for
ja: 関連するFlickr画像

en: For popup
ja: ポップアップ設定

en: Forgotten your password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Format of "reply .."
ja: 返信用フォーマット

en: Format of "reply by .."
ja: 返信元用フォーマット

en: Format of "reply on .."
ja: 返信先用フォーマット

en: Format of Trackback Link
ja: トラックバックリンクのフォーマット

en: Format of Trackbacks
ja: トラックバックのフォーマット

en: Free Crop
ja: 自由クロップ

en: Frequency
ja: 頻度

en: Fri
ja: 金

en: Friday
ja: 金曜日

en: Frontpage Template
ja: フロントページ用テンプレート

en: Frontpage template
ja: フロントページ用テンプレート

en: Full date format
ja: 完全な日付形式

en: General
ja: 全般

en: General Settings
ja: 全般の設定

en: Generate Feeds
ja: フィードを作成

en: Go
ja: 実行

en: Go!
ja: 実行

en: Google Maps API key
ja: GoogleマップAPIキー

en: Grey
ja: 灰色

en: HTML template
ja: HTMLテンプレート

en: HashCash is the most powerful, completely invisible spam protection available. It requires javascript to be enabled on the client. If this is unacceptable for you, then don't enable it.
ja: HashCashは最も強力で完全なスパム防止システムです。閲覧しているブラウザがJavascriptを有効にしておく必要があるので、その様な設定を望まないのであれば、この機能は使わないで下さい。

en: Head of Support
ja: サポートリーダー

en: Here you can change your information.
ja: ユーザー情報の変更が可能です。

en: Hi, and welcome to PivotX 2.0! Below this bit of text you can see a short overview of the latest <a href='index.php?page=entries'>entries</a> and <a href='index.php?page=pagesoverview'>pages</a>. And perhaps even <a href='index.php?page=comments'>new comments</a> that are in the moderation queue.
ja: PivotX 2.0へようこそ！以下は最近の<a href='index.php?page=entries'>エントリ</a>と<a href='index.php?page=pagesoverview'>ページ</a>の要約です。また、承認待ちの<a href='index.php?page=comments'>新しいコメント</a>も表示しています。

en: Hidden Category
ja: 隠しカテゴリ

en: Hide email
ja: アドレス非表示

en: Hold
ja: 保留

en: Home
ja: ホーム

en: Hook Extensions
ja: フックエクステンション

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Hour
ja: 時

en: IP blocks
ja: IPアドレスブロック設定

en: IP-address
ja: IPアドレス

en: If Offset is set to a number, that amount of entries will be skipped when generating the page. You can use this to make a "Previous entries" list, for example.
ja: オフセットに数値を設定することで、ページを生成する際にその数だけエントリがスキップされます。"以前のエントリ"リストを作成する場合などに使用します。

en: If an extension is breaking your PivotX, you can disable the extensions from the Extensions Setup screen, and then leave safe mode to try again.
ja: もしエクステンションにより PivotX に不具合が生じた場合、エクステンション設定画面より該当するエクステンションを無効にして、セーフモードのまま再度実行してみて下さい。

en: If set to "Yes", this category will be hidden in archive listings. (applies only to live pages)
ja: "はい"を設定することで、このカテゴリはアーカイブに表示されなくなります（ライブページでのみ有効）。

en: If set to "yes", PivotX will fetch images with this tag from Flickr.com.
ja: "はい"を選択することで、PivotXはこのタグに関する画像をFlickr.comより抽出します。

en: If set to "yes", PivotX will show the buttons to fetch feeds with this tag from various sources.
ja: "はい"を選択することで、PivotXは各種ソースからタグに関するフィードを収集するボタンを表示します。

en: If set to 'yes', the comment will be shown without the accompanying email-address.
ja: 'はい'を選ぶとメールアドレス無しでもコメントを残せるようになります。

en: If set to 'yes', the visitor will be notified by email of any subsequent comments to this entry.
ja: 'はい'を選ぶと訪問者はこのエントリに対する一連のコメントの通知メールを受けます。

en: If set to 'yes', this comment will not be shown on the site, until it has been approved in the moderation queue
ja: 'はい'を選択することで、投稿されたコメントは管理者により許可されるまで表示されません。

en: If the problem persists, ask for help on the forum.
ja: もし問題が続くようであれば、フォーラムへの投稿をお願いします。

en: If this is set to "Yes", visitors are allowed to use <a href="http://www.textism.com/tools/textile/" target="_blank">Textile</a> in their comments.
ja: "はい"を選択することで、訪問者はコメント内に<a href="http://www.textism.com/tools/textile/" target="_blank">Textile</a>を使用することが出来ます。

en: If this is set to "Yes", visitors are allowed to use emoticons, which are displayed as graphics.
ja: 'はい'を選択することで、訪問者はグラフィカルなエモティコンを使用できます。

en: If you do not have these, either ask your hosting provider or select the 'Flat Files' model.
ja: お持ちで無い場合は、ホスティング会社に問い合わせるか 'フラットファイル' モデルを選択して下さい。

en: If you do not know where this file came from, please report this incident on our Forum. Please keep a back-up copy of the file for our inspection.
ja: もし出自が不明のファイルを見つけた場合は、フォーラムで報告して下さい。また我々の調査のために、そのファイルのバックアップをとっておいて下さい。

en: If you enable this, all pages will be cached. This will make PivotX much 'lighter', so you should always use this when you're having performance issues, or you have a site with a lot of visitors. Disable this while you're working on your Templates, or if you are experiencing problems.
ja: この機能を有効にすると、全てのページがキャッシュされます。PivotXの動作が非常に軽くなるので、表示のパフォーマンスに問題がある場合や多くの訪問者がある場合は常に有効にしておくことをおすすめします。テンプレートの編集中やこの機能に問題があるときは無効にしてください。

en: If you have a MySQL user and database, specify them below.
ja: MySQLのアカウントとデータベースをお持ちの場合は、以下に情報を入力して下さい。

en: If you use Apache's Mod_rewrite option, PivotX will make urls like www.example.org/archive/2008/05/30/nice_weather, instead of www.mysite.com/?e=134. Not all servers support this, so please read the <a href="http://docs.pivotx.net/doku.php?id=using_apache_s_mod_rewrite">Using Apache's Mod_rewrite</a> section in the manual about this.
ja: ApacheのMod_rewriteオプションを使用する場合、Pivotは www.mysite.com/?e=134 の代わりに www.example.org/archive/2008/05/30/nice_weather の様なURLを生成します。全てのサーバーがこの機能をサポートしているわけではありません。詳しくは<a href="http://docs.pivotx.net/doku.php?id=using_apache_s_mod_rewrite">Using Apache's Mod_rewrite</a>をご覧下さい。

en: If you use a service like FeedBurner, you can give the link to your FeedBurner feed here. The link will be used in the Atom badge and in the autodiscovery link on this weblog. Leave this blank to use Pivot's Feed, or specify a full URL.
ja: FeedBurnerなどを利用する場合は、そのサービスのリンクを入力してください。このリンクはウェブログのAtomとフィード検知用リンクに使用されます。Pivot のフィードもしくは完全なURLを指定する場合は、何も入力しないで下さい。

en: If you use a service like FeedBurner, you can give the link to your FeedBurner feed here. The link will be used in the RSS badge and in the autodiscovery link on this weblog. Leave this blank to use Pivot's Feed, or specify a full URL.
ja: FeedBurnerなどを利用する場合は、そのサービスのリンクを入力してください。このリンクはウェブログのRSSとフィード検知用リンクに使用されます。Pivot のフィードもしくは完全なURLを指定する場合は、何も入力しないで下さい。

en: If you've forgotten your password, fill in your username and e-mail address, and PivotX will send you a new password to your email address.
ja: パスワードを忘れた場合は、ユーザー名とメールアドレスを入力して下さい。PivotXが新しいパスワードをメールで送信します。

en: Image
ja: イメージ

en: Image name
ja: イメージ名

en: Include template
ja: テンプレートを含める

en: Incorrect password or username
ja: パスワードもしくはユーザー名が正しくありません。

en: Incorrect username/password
ja: ユーザー名もしくはパスワードが違います。

en: Increment Filename
ja: ファイル名に連番を使用

en: Inline
ja: インライン

en: Insert a Download
ja: ダウンロードリンクを挿入

en: Insert a Tag
ja: タグを挿入

en: Insert a popup image
ja: ポップアップイメージを挿入

en: Insert a tag in your entry with an optional link. You can also select a tag from the (partial) Tag Cloud below.
ja: エントリにリンクを使ってタグを挿入します。以下のタグクラウド（一部分）からタグを選択することもできます。

en: Insert an Image
ja: イメージを挿入

en: Insert an image
ja: イメージを挿入

en: Insert download!
ja: ダウンロードリンクを挿入

en: Insert image!
ja: イメージを挿入

en: Insert popup!
ja: ポップアップを挿入

en: Insert tag!
ja: タグを挿入

en: Internal Name
ja: 内部名

en: Introduction
ja: イントロダクション

en: Jan_January_abbreviation
ja: 1月（省略形）

en: January
ja: 1月

en: Javascript file
ja: Javascriptファイル

en: Jul_July_abbreviation
ja: 7月（省略形）

en: July
ja: 7月

en: Jump to navigation
ja: ナビゲーションに移動

en: Jun_June_abbreviation
ja: 6月（省略形）

en: June
ja: 6月

en: Key
ja: キー

en: Keyword
ja: キーワード

en: Keywords
ja: キーワード

en: Language
ja: 使用言語

en: Last Comments
ja: 最近のコメント

en: Last Login
ja: 最終ログイン

en: Last comments
ja: 最近のコメント

en: Last edited on
ja: 最終更新日

en: Last seen on
ja: 最終訪問日

en: Latest on
ja: 最終更新

en: Left
ja: 左寄せ

en: Link Look
ja: リンクの表示

en: Link Title
ja: リンクのタイトル

en: Linkdump
ja: リンクダンプ

en: Links
ja: リンク

en: Log Queries
ja: ログクエリー

en: Log all MySQL queries in the debug log. Use this when you are investigation performance issues, but turn it off on production websites.
ja: デバッグログに全てのMySQLへのクエリーを記録します。パフォーマンス調査の際に役立ちますが、実際の運営では無効にしてください。

en: Log in
ja: ログイン

en: Log in as a registered visitor
ja: 登録済みのビジターとしてログイン

en: Log into PivotX to set the PivotX URL
ja: URLをセットするためにPivotXにログインしてください

en: Log out
ja: ログアウト

en: Log out.
ja: ログアウトしました。

en: Logged in
ja: ログイン中

en: Logged in as
ja: 次のユーザー名でログイン：

en: Logged out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: Logout
ja: ログアウト

en: MP3 file \'%basename%\'
ja: MP3ファイル \'%basename%\'

en: M_Monday_initial
ja: 月_月曜日

en: MagpieRSS cache file
ja: MagpieRSS キャッシュファイル

en: Mail server
ja: メールサーバー

en: Mail to
ja: あて先

en: Mail verification sent to %s. Please check your email in a minute to confirm your account.
ja: アカウントを認証するため、次のアドレスにメールを送信しました： %s. メールを確認してください。

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Manage Media
ja: メディア管理

en: Manage and Upload Media
ja: メディア管理とアップロード

en: Manage installed Extensions
ja: インストール済みエクステンション管理

en: Manage installed Widget extensions
ja: ウィジェットエクステンションの管理

en: Manage installed Widgets
ja: インストール済みウィジェットの管理

en: Mar_March_abbreviation
ja: 3月（省略形）

en: March
ja: 3月

en: Markdown
ja: マークダウン

en: Markdown and Smartypants
ja: マークダウンとスマーティパンツ

en: Maximum Filesize
ja: 最大ファイルサイズ

en: Maximum number of hyperlinks in allowed in comments. Useful to get rid of those pesky comment spammers. Set to 0 for unlimited links.
ja: 一つのコメントに含めることが出来るハイパーリンクの最大値を設定します。迷惑なコメントスパムに対して有効です。0は制限なしを意味します。

en: Maximum size
ja: 最大サイズ

en: May
ja: 5月

en: May_May_abbreviation
ja: 5月（省略形）

en: Meta
ja: メタ情報

en: Minify cache file
ja: Minify キャッシュファイル

en: Minimum size
ja: 最小サイズ

en: Minute
ja: 分

en: Moblogger
ja: モブロガー

en: Moblogging
ja: モブロギング

en: Moderate Comment
ja: コメントの審査

en: Moderate Comments
ja: コメントを審査

en: Moderate comments
ja: コメントを審査

en: Moderate this comment
ja: このコメントを審査

en: Mon
ja: 月

en: Monday
ja: 月曜日

en: Month
ja: 月

en: My Info
ja: ユーザー情報

en: My Settings
ja: ユーザー設定

en: NB! Backup the (entries) database using your ISP control panel or the command line.
ja: 注意！（エントリの）データベースのバックアップは、お使いのISPのコントロールパネルかコマンドラインを利用してください。

en: Name
ja: 名前

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: New Entry
ja: 新規エントリ

en: New Page
ja: 新規ページ

en: New Weblog
ja: 新規ウェブログ

en: New visitor confirmed - %s
ja: 新規訪問者確認 - %s

en: New visitor registration - %s
ja: 新規訪問者登録 - %s

en: Next page
ja: 次のページ

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: No
ja: いいえ

en: No account found for visitor.
ja: ビジター用のアカウントはありません。

en: No comments
ja: コメント（0）

en: No comments are waiting to be approved.
ja: 承認待ちのコメントはありません

en: No matches found for "%name%". Try something else.
ja: "%name%"に該当する結果は見つかりませんでした。他の語句で再検索して下さい。

en: No related tags
ja: 関連するタグはありません

en: No trackbacks
ja: トラックバック（0）

en: None (plain XHTML)
ja: 無し（プレーンXHTML）

en: Normal
ja: ノーマル

en: Not found (404 error)
ja: 見つかりません（404エラー）

en: Note: generated url valid for only 15 minutes and javascript is required!
ja: 注意：生成されたURLは15分間のみ有効です。また、JavaScriptが有効である必要があります。

en: Note: please don't use these email addresses for support questions. Please use our forum for those:
ja: これらの方々に使用方法などの質問をメールすることはご遠慮下さい。質問はフォーラムにお願いします。

en: Nothing on
ja: 何もありません

en: Notifications
ja: 通知

en: Notifications were sent to
ja: この通知は次の方に送信されました

en: Notify
ja: 通知

en: Notify me via email of new entries
ja: 新しいエントリが作成された時にメールで通知する

en: Nov_November_abbreviation
ja: 11月（省略形）

en: November
ja: 11月

en: Now building Index. This may take a short while, so please do not interrupt.
ja: インデックスを構築中... しばらく時間が掛かりますが中断しないで下さい。

en: Now building Search Index. This may take a short while, so please do not interrupt.
ja: 検索インデックス構築中... しばらく時間が掛かりますが中断しないで下さい。

en: Number of Entries
ja: エントリ数

en: Number of images
ja: 画像数

en: Number of items
ja: フィード数

en: Number of links
ja: 最大リンク数

en: Oct_October_abbreviation
ja: 10月（省略形）

en: October
ja: 10月

en: Official contributors
ja: 公式貢献者

en: Offset
ja: オフセット

en: One comment
ja: コメント（1）

en: One or more comments are waiting for approval by an editor.
ja: 一つ以上のコメントが管理者の承認を待っています。

en: One or more files inside the <tt>'%s'</tt> folder are not readable or writable by PivotX.
ja: <tt>'%s'</tt> フォルダに一つ以上のPivotXによる読み込みもしくは書き込み禁止ファイルがあります。

en: One trackback
ja: トラックバック（1）

en: Only ask for the spamquiz question, when the entry is older than the given amount of days.
ja: 指定した日数を経過したエントリにのみスパムクイズが適用されます。

en: Only email that has a "From" that matches one of the following comma separated items will be posted. You can enter complete email addresses, or partial ones.
ja: "From" を伴い以下のカンマ区切りで示される項目にマッチする場合のみ、メールアドレスが投稿されます。完全なメールアドレスでも、その一部でもかまいません。

en: Oops
ja: おっと!

en: Oops! I'm afraid I couldn't read Tag feed.
ja: おっと！タグフィードを読み込めないようです。

en: Oops! I'm afraid I couldn't read the Forum feed.
ja: おっと！フォーラムのフィードを読み込めないようです。

en: Oops! I'm afraid I couldn't read the Google Calendar feed.
ja: おっと！グーグルカレンダーのフィードを読み込めないようです。

en: Oops! I'm afraid I couldn't read the News feed.
ja: おっと！ニュースフィードを読み込めないようです。

en: Oops! I'm afraid I couldn't read the feed.
ja: おっと！フィードを読み込めないようです。

en: Oops.
ja: おっと!

en: Options
ja: オプション

en: Order
ja: 順序

en: Orphaned Pages
ja: 残っているページ

en: Other entries about
ja: 関連するその他のエントリ

en: Overview of Administrative functions
ja: 管理者メニューの概要

en: Overview of Entries
ja: エントリの概要

en: Overview of Pages
ja: ページの概要

en: Overview of the various tools to keep your weblogs spam-free
ja: スパムを防止するための様々なツールの概要

en: Overwrite
ja: 上書き

en: PHP script
ja: PHPスクリプト

en: PM
ja: 午後

en: Page
ja: ページ

en: Page Template
ja: ページテンプレート

en: Page matches for "%name%":
ja: "%name%"に対するページ検索結果：

en: Page not found (404 error)
ja: ページが見つかりません（404エラー）

en: Page template
ja: ページテンプレート

en: Pages
ja: ページ

en: Password
ja: パスワード

en: Password (confirm)
ja: パスワード（確認）

en: Password must be at least 4 letters long, and it can't be the same as the username.
ja: パスワードは四文字以上必要です。また、ユーザー名と同じにすることはできません。

en: Password must be at least 4 letters long.
ja: パスワードは4文字以上としてください。

en: Password reset
ja: パスワードリセット

en: Password reset request failed.
ja: パスワードのリセットに失敗しました。

en: Passwords do not match
ja: パスワードと確認用パスワードが適合しません。

en: Payoff
ja: ペイオフ

en: Perform routine maintenance on PivotX's files
ja: PivotX ファイルに対する定期的なメンテナンスの実行

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Pg.
ja: ページ

en: PivotX 'not found' template
ja: PivotX 'not found' テンプレート

en: PivotX Image Cropper
ja: PivotXイメージクロッパー

en: PivotX News
ja: PivotXニュース

en: PivotX Tag file
ja: PivotXタグファイル

en: PivotX Tag relations
ja: PivotXタグ関連付け

en: PivotX cache file
ja: PivotXキャッシュファイル

en: PivotX couldn't set the session properly. Try logging out, and logging on again. You could also try clearing your browser's cache, and make sure no software on your computer is interfering with the cookies.
ja: セッションを正しくセットすることができませんでした。一旦ログアウトして、再度ログインを行ってください。また、ブラウザのキャッシュを消去し、クッキーに対して干渉をおこすソフトウェアが起動していないことも確認してください。

en: PivotX detected that your webserver supports MySQL databases.
ja: PivotXはお使いのウェブサーバーが MｙSQLをサポートしていることを検出しました。

en: PivotX encountered an error
ja: PivotXがエラーを検出しました。

en: PivotX error
ja: PivotXエラー

en: PivotX error page
ja: PivotXエラーページ

en: PivotX is not allowed to read this folder.
ja: PivotXはこのフォルダの読み込みを許可されていません。

en: PivotX is running in 'safe mode' now. This means all extensions are disabled until you remove the file <tt>pivotsafemode.txt</tt> from the <tt>pivotx/</tt> folder.
ja: PivotXは 'safe mode' で動作しています。<tt>pivotx/</tt>フォルダから <tt>pivotsafemode.txt</tt> を削除するまで全てのエクステンションが利用できません。

en: PivotX thumbnail creator
ja: PivotXサムネールクリエイター

en: PivotX weblog theme
ja: PivotXウェブログテーマ

en: PivotX will determine the url of your weblog if you leave this field blank. If you use your weblog as part of a frameset, or as a serverside include, you can use this to override it.
ja: このフィールドが空欄の場合は、PivotXがウェブログのURLを決定します。もし、このウェブログがフレームセットの一部として使用される場合やサーバーサイドでインクルードされる場合は、該当するファイルのURLを設定します。

en: Please enable Javascript (and reload this page) to add any comments.
ja: コメントする場合は、Javascriptを有効にしてこのページを再読込してください。

en: Please enable javascript to generate a trackback url
ja: トラックバック用URLを生成するには、JavaScriptを有効にしてください。

en: Please fill out the following information. <strong>Be sure to give a valid email address</strong>, because we will send a verification email to that address.
ja: 以下の項目を入力して下さい。ユーザー認証のためのメールを送信しますので、<strong>メールアドレスが有効</strong>であることをご確認下さい。

en: Please give a proper domain name!
ja: 適切なドメイン名を入力してください。

en: Please give a proper password!
ja: 適切なパスワードを入力してください。

en: Please log in using your FTP or Shell client, and change the filerights (chmod) so that PivotX has both read and write access to these files.
ja: FTPやシェルクライアントを使用して、これらのファイルに対してPivotXが読み込みと書き込みの権限を持つよう変更（chmod）して下さい。

en: Please provide the following information, to set up the first user.
ja: 最初のユーザーを設定するために、以下の情報を入力して下さい。

en: Please select a category
ja: カテゴリを選択して下さい。

en: Please select a language!
ja: 言語を選択してください。

en: Please select a user
ja: ユーザーを選択してください。

en: Please select an option
ja: オプションを選択して下さい。

en: Please visit the frontpage by clicking the main title/logo.
ja: メインタイトル・ロゴをクリックしてフロントページに進んでください。

en: Post Comment
ja: コメントを投稿

en: Post Entry
ja: エントリを投稿

en: Post Page
ja: ページを投稿

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Post and Continue Editing
ja: 投稿し編集を続ける

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview Comment
ja: コメントのプレビュー

en: Previous contributors
ja: 以前の貢献者

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Processed %d pages...
ja: %d ページを処理中です...

en: Publish
ja: 発行

en: Publish on
ja: 発行日

en: Publish these categories
ja: 発行するカテゴリ

en: Question
ja: 質問

en: RSS URL
ja: RSSのURL

en: RSS and Atom Configuration
ja: RSS/Atomフィード設定

en: Read on
ja: 閲覧日

en: Rebuild Search Index
ja: 検索用インデックスを再構築

en: Rebuild the Index
ja: インデックスを再構築

en: Rebuild the Search Index
ja: 検索用インデックス構築

en: Rebuild the Searchindex, to allow searching in entries
ja: エントリ検索用インデックスの再構築

en: Rebuild the Searchindex, to allow searching in entries and pages
ja: エントリおよびページを検索するためのインデックスを再構築

en: Rebuild the index of your Database
ja: データベースインデックスを再構築

en: Red
ja: 赤色

en: Register
ja: 登録

en: Register a new username.
ja: 新しいユーザー名を登録する。

en: Registered Visitors
ja: 登録済み訪問者

en: Registered user
ja: 登録済ユーザー

en: Registration confirmation
ja: 登録情報確認

en: Related tags
ja: 関連するタグ

en: Remember personal info?
ja: 個人情報を記憶

en: Reset Spam Log
ja: スパム履歴をリセット

en: Reset password
ja: パスワードをリセット

en: Right
ja: 右寄せ

en: S_Saturday_initial
ja: 土_土曜日

en: S_Sunday_initial
ja: 日_日曜日

en: Sat
ja: 土

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save Comment
ja: コメントを保存

en: Save and continue editing
ja: 保存し編集を続ける

en: Search
ja: 検索

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search for spam, and delete all of it from your entries and trackbacks.
ja: エントリ及びトラックバックよりスパムを検知し削除します。

en: Search for words used in entries on this website
ja: このウェブサイトのエントリ内で使用されている語句を検索する。

en: Search!
ja: 検索実行

en: Searchpage template
ja: 検索ページ用テンプレート

en: Select
ja: 選択

en: Select a category
ja: カテゴリの選択

en: Select a user
ja: ユーザーを選択

en: Select an image
ja: イメージを選択

en: Select the Users that you would like to give permission to post in this category
ja: このカテゴリに投稿を許可するユーザーを選択して下さい。

en: Select the color scheme to use for the widget.
ja: このウィジェットに対する色定義を選択して下さい。

en: Select the file(s) to upload to this folder:
ja: このフォルダにアップロードするファイルを選択してください：

en: Select the theme you'd like to base your weblog on. All options can be changed later on.
ja: ウェブログに使用されるテーマを選択して下さい。すべてのオプションは後で変更ができます。

en: Select which type of Database to use. Flat Files will work on almost every platform. If your server is capable of using databases, the performance of PivotX will be best if you use MySQL or SQLite.
ja: 使用するデータベースのタイプを選択して下さい。フラットファイルはほとんどの環境で動作します。MySQL もしくは SQLite を使用する場合、PivotXは最高のパフォーマンスを発揮します。

en: Self-registration
ja: セルフレジストレーション

en: Send Mail?
ja: メールによる通知

en: Send Pings
ja: ピング送信

en: Send password
ja: パスワードを送信

en: Sep_September_abbreviation
ja: 9月（省略形）

en: Seperate Tags with spaces. E.g., movies jedi starwars (not 'star wars')
ja: タグはスペースで区切られます。例えば、movies jedi starwars （'star wars' にはできません)。

en: September
ja: 9月

en: Set Status to "hold"
ja: ステータスを"保留"

en: Set Status to "publish"
ja: ステータスを"発行"

en: Setting this to yes enables people to register as (normal) users and hence post entries. (This is not a "comment" user.)
ja: はいを選択することで、閲覧者自身がエントリを投稿可能なノーマルユーザーを作成することが可能になります（コメントのためのユーザー登録ではないことに注意）。

en: Setting this to yes enables you to post to your blog from a desktop blog application (using the MetaWeblog API).
ja: この設定をはいとすることデスクトップブログアプリケーションよりMetaWeblog APIを使用して記事を投稿するとが可能となります。

en: Setup a new user
ja: 新規ユーザーを設定

en: Setup user
ja: ユーザを設定

en: Show Flickr Images
ja: Flickrにある画像を表示

en: Show discreetly
ja: 少しだけ表示

en: Show feeds
ja: フィードを表示

en: Show more items
ja: 項目を更に表示

en: Show more tags
ja: タグを更に表示

en: Show my email address with comments
ja: コメントにメールアドレスを表示する。

en: Show random debug information, every here and there..
ja: 様々なデバッグ情報を表示します。

en: Site Homepage
ja: サイトホームページ

en: Site Name
ja: サイト名

en: Snippet Extensions
ja: スニペットエクステンション

en: Some fields were not correct. Please try again.
ja: いくつかの入力項目が正しくありません。確認後、もう一度実行してください。

en: Some instances of servers on which the ghastly safe_mode is enabled, might require playing with this option. On most servers this option will not have any effect
ja: 通常は何の影響もありません。ただし、PHPがセーフモードで動作しているサーバーでは、Pivotが正しく動作しない可能性があります。その場合にこの機能を有効にすることで解決する場合があります。

en: Some servers require that created files are chmodded in a specific way. Common values are "0644" and "0755". Do not change this, unless you know what you're doing.
ja: サーバーによっては生成するファイルの属性を何らかの方法で指定する必要があります。通常は"0644"もしくは"0755"です。意味が分からない場合は変更しないで下さい。

en: Someone (you?) have requested a new password for the user "%user%"
    on the PivotX site "%site%".
    
    To get the new password, click the following link:
    
    %link%
    
    If you haven't asked for a new password, you can safely ignore this message.
ja: ユーザー "%user%" 向けの新規パスワード発行がリクエストされました。
    PivotX のサイト名： "%site%"
    
    新しいパスワードを入手するには以下のリンクをクリックしてください：
    
    %link%
    
    もし新規パスワードをリクエストしていなければ、このメッセージは無視してください。

en: Sorting Order
ja: ソート順序

en: Spam Log
ja: スパム履歴

en: Spam Protection
ja: スパムプロテクション

en: Spam Washer
ja: スパム洗浄

en: Spam configuration
ja: スパム設定

en: Spam configuration saved.
ja: スパム設定を保存しました。

en: Spam log reset.
ja: スパム履歴リセット

en: SpamQuiz
ja: SpamQuizを使用

en: Specify the email address(es) to whom mail will be sent. seperate multiple addresses with a comma.
ja: 送信先のメールアドレスを設定します。複数の送信先はカンマで区切って指定します。

en: Start from scratch
ja: 最初から開始する

en: Status
ja: ステータス

en: Stay logged in?
ja: ログイン状態を保持しますか？

en: Stuff
ja: スタッフ

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Subweblogs
ja: サブウェブログ

en: Suggested Tags
ja: 推奨タグ

en: Suggestions
ja: 提案

en: Sun
ja: 日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Superadmin
ja: スーパーユーザー

en: T_Thursday_initial
ja: 木_木曜日

en: T_Tuesday_initial
ja: 火_火曜日

en: Table Prefix
ja: テーブル接頭語

en: Tag
ja: タグ

en: Tag Cloud
ja: タグクラウド

en: Tag cloud for
ja: タグクラウド：

en: Tag overview for:
ja: タグの概要：

en: Tagged external link
ja: 外部リンクへのタグ：

en: Tags
ja: タグ

en: Tags used in this posting
ja: この投稿に使用されているタグ

en: Target thumbnail will be
ja: 対象サムネールは次の通り：

en: Template
ja: テンプレート

en: Templates
ja: テンプレート

en: Text editor
ja: テキストエディタ

en: Text file
ja: テキストファイル

en: Text to links
ja: テキストをリンクに変換

en: Textile
ja: Textileを使用

en: That code seems to be incorrect. I'm sorry, but I can't verify.
ja: そのコードは正しくないようです。申し訳ありませんが認証できません。

en: That username and email address do not seem to match.
ja: ユーザー名とメールアドレスが適合しません。

en: That's not a proper Nickname!
ja: 適切なニックネームではありません。

en: That's not a proper email address!
ja: 適切なメールアドレスではありません。

en: That's not a proper filename!
ja: 適切なファイル名ではありません。

en: That's not a proper login name!
ja: 正しいログイン名ではありません。

en: That's not a proper sitename!
ja: 適切なサイト名ではありません。

en: That's not a proper username!
ja: 適切なユーザー名ではありません。

en: That's not a valid email address
ja: メールアドレスが適切な形ではありません。

en: The "Diff Date" is most commonly used in conjunction with the "Entry Date". The Entry Date is displayed on every entry on your log, while the Diff Date is only displayed if the date differs from the previous entry.
ja: "Diff Date"は通常"Entry Date"と一緒に使用されます。Entry Dateは全てのエントリで表示されますが、Diff Dateは前回の投稿と日付が異なる場合のみ表示されます。

en: The %s "%s" given by the "%s" parameter in the URL, doesn't exist
ja: URL内の %s "%s" （"%s"による）パラメータは存在しません。

en: The Chapter has been deleted.
ja: 章を削除しました。

en: The Comment was saved!
ja: コメントを保存しました。

en: The Hashcash code was not valid, so this comment could not be posted. If you believe this is an error, please make sure you have a modern browser, and that Javascript is enabled. If it still doesn't work, contact the maintainer of this website.
ja: Hashcashコードが有効ではないため、コメントを投稿できません。Javascriptが有効な最新のブラウザをお使い下さい。もしそれでも投稿できない場合は、サイトの管理者に連絡してください。

en: The IMAP extension, which isn't enabled on all web servers, supports both POP3 and IMAP and is required if you need secure POP3 (as Hotmail and Gmail uses).
ja: IMAPエクステンション（すべてのWebサーバーで利用可能ではありません）は、HotmailやGmailのような安全なPOP3を使用するために、POP3とIMAPの両方をサポートしています。

en: The Language determines in what language the dates and numbers will be output.
ja: 使用する日付や数の形式は、選択した言語によって決定されます。

en: The Number of entries in this subweblog that will be shown on the frontpage.
ja: フロントページやカテゴリ別ページに表示されるエントリ数を指定します。

en: The Page has been deleted.
ja: ページを削除しました。

en: The Payoff can be used as a subtitle or a short description of your weblog
ja: サブタイトルもしくはウェブログを簡単に表す説明として使用します。

en: The PivotX Team
ja: PivotX開発チーム

en: The PivotX installer script "pivotx-setup.php" is still present in the parent folder. You should be aware that this is a potential security risk. We advise you to remove it, or to set an empty password inside it, so that it can't be executed by people with bad intentions.
ja: PivotXのインストール用スクリプト 'pivotx-setup.php' が存在します。この状態はセキュリティ上の問題があります。悪意のある人が実行しないように、削除もしくはファイル内に空のパスワードを設定するようにしてください。

en: The Spamquiz answer was not correct, so this comment could not be posted. If you believe this is an error, please try again. If it still doesn't work, contact the maintainer of this website.
ja: スパムクイズの答えが正しくないため、コメントを投稿できません。再度試しても投稿できないようであれば、サイトの管理者に連絡してください。

en: The Template that defines how a page will look like if you haven't specified a template for it.
ja: テンプレートが指定されていない場合にページのレイアウトを定義するテンプレートです。

en: The Template that defines how a search, tag or other special page will look like.
ja: 検索結果を表示するページなどのレイアウトを決定するテンプレートファイルを指定します。

en: The Template which determines the layout of single entries.
ja: エントリページのレイアウトを決定するテンプレートファイルを指定します。

en: The Template which determines the layout of the index page of this weblog.
ja: フロントページのレイアウトを決定するテンプレートファイルを指定します。

en: The Template which determines the layout of your archives. This can be the same as "Frontpage Template".
ja: アーカイブページのレイアウトを決定するテンプレートファイルを指定します。フロントページと同じでも構いません。

en: The Uploader does not work well from 'localhost'. Please use the server's (internal) IP-address instead.
ja: 'localhost' からはアップローダーが正しく動作しません。サーバーの（内部）IPアドレスを代わりに使用してください。

en: The amount of images to fetch from Flickr.
ja: この数の画像をFlickrより入手します。

en: The amount of items to fetch from each source
ja: それぞれのソースから入手するアイテム数

en: The category that normal messages will be posted to.
ja: 通常のメッセージが投稿されるカテゴリ

en: The category was deleted.
ja: カテゴリを削除しました。

en: The changes have been stored
ja: 変更を保存しました。

en: The comment was deleted.
ja: コメントを削除しました。

en: The current version of PHP on the server is %s, which is an older version than PivotX requires (%s). PivotX will most likely not work correctly, until the server is updated to a newer version.
ja: お使いのPHPのバージョンは %s です。これはPivotXが必要とするバージョン（%s）より下位であるため、PHPを新しいバージョンへ更新するまでPivotXが正しく動作しない可能性があります。

en: The date used when displaying the entry.
ja: エントリに表示される日付です。

en: The default category is:
ja: デフォルトのカテゴリは次の通り：

en: The entries could not be deleted.
ja: エントリの削除に失敗しました。

en: The entries could not be published.
ja: エントリの発行に失敗しました。

en: The entries could not be put on hold.
ja: エントリの保留に失敗しました。

en: The entries were deleted.
ja: エントリを削除しました。

en: The entries were published.
ja: エントリを発行しました。

en: The entries were put on hold.
ja: エントリを保留しました。

en: The entry has been deleted
ja: エントリを削除しました。

en: The entry isn't published or doesn't exist.
ja: エントリは発行されていないか、もしくは存在しません。

en: The file '<tt>pivotx/%file%</tt>' is not writeable. Please check your settings.
ja: '<tt>pivotx/%file%</tt>'に書き込みできません。設定を確認してください。

en: The folder '<tt>pivotx/db/</tt>' is not writeable. Please check your settings.
ja: フォルダ '<tt>pivotx/db/</tt>' に書き込みできません。設定を確認してください。

en: The internal name can consist of only lowercase letters, numbers and underscore (a-z,0-9,_). While the Weblog Name can be changed later on, the Internal Name will always stay the same.
ja: 内部名は、アルファベット小文字、数字、アンダースコア（a-z,0-9,_）のみ有効です。将来、ウェブログの名前が変わった場合でも、常に同じ内部名が使用されます。

en: The latest Forum posts
ja: フォーラムへの最新の投稿

en: The latest PivotX news is not available as long as safemode is enabled.
ja: セーフモードが有効である場合、最新のPivotXニュースは表示されません。

en: The latest comments
ja: 最新のコメント

en: The latest entries
ja: 最新エントリ

en: The latest pages
ja: 最新ページ

en: The link to send with the Feed, to point to the main page. If you leave this blank, PivotX will send the weblog's index as link.
ja: フィードに含まれるメインページへのリンクを指定します。空欄の場合はフロントページへのリンクが指定されます。

en: The maximum number of hyperlinks was exceeded. Stop spamming.
ja: コメントに入力できる最大リンク数を超えています。

en: The maximum size of files upload to your server.
ja: サーバーにアップロードするファイルの最大サイズ

en: The name of the MySQL database in which you wish to store the information
ja: 情報を保存したいMySQLデータベースの名前

en: The name of this chapter
ja: この章の名前

en: The name that the category is represented by in the weblog
ja: ウェブログ内でそのカテゴリをあらわす名前

en: The name you use to log in at <a href='http://last.fm'>Last.fm</a>.
ja: <a href='http://last.fm'>Last.fm</a>にログインするための名前

en: The new password is <q>%pass%</q>.
ja: 新しいパスワードは次の通り：<q>%pass%</q>

en: The old Pivot installer script "pivot-setup.php" is still present in the parent folder. Please remove it immediately since it's not used for PivotX and it is a potential security risk.
ja: 古いPivot用のインストールプログラム 'pivot-setup.php' が親フォルダに存在します。PivotXでは使用しないことに加えセキュリティ上の問題から、すぐに削除してください。

en: The page isn't published or doesn't exist.
ja: ページが発行されていないか、もしくは存在しません。

en: The passwords do not match!
ja: パスワードが一致しません。

en: The path to the folder where uploaded files are stored. If you change this, be sure to change it in the file <tt>pivotx/includes/timthumb.php</tt> as well.
ja: アップロードしたファイルを保存するフォルダーのパスです。もしこのパスを変更する場合は、<tt>pivotx/includes/timthumb.php</tt> も同様に変更を行ってください。

en: The prefix to use for the database tables. By changing this, you can run multiple installations of pivot from one MySQL database. If you don't intend to do so (yet), just leave this set to "pivotx_".
ja: データベースのテーブル名に使用する接頭語です。この値を変更することで一つのMySQLデータベースで複数のPivotを使用することが出来ます。Pivotを複数使用することを（未だ）考えていない場合は、"pivotx_"としておいて下さい。

en: The quality of the thumbnail PivotX creates. 0 is the lowest quality, but also the smallest file. 100 is the highest, but creates a large file. 75 is a good default.
ja: PivotXが作成するサムネイルの品質。0は最も低品質ですがサイズが小さく、100は最も高品質ですがサイズが大きくなります。デフォルトは75です。

en: The settings for category '%s' have been updated.
ja: カテゴリ '%s' に対する設定を更新しました。

en: The settings for chapter '%s' have been updated.
ja: '%s' に対する設定を更新しました。

en: The size (in pixels) used to display the tag cloud. Tags that are used more often are shown in a larger font.
ja: タグクラウドの表示で使用されるサイズ（ピクセル）。使用頻度の高いタグは大きなフォントで表示されます。

en: The sorting order determines the order in which the Chapters are listed.
ja: 各章が表示されるときの順序を決定します。

en: The text that is used to indicate that there is more text in this entry than is shown on the front page. If you leave this blank, PivotX will use the default as defined by the language settings
ja: エントリに続きがある場合に、フロントページに表示するテキストを設定します。空欄の場合は言語ファイルに設定されたテキストが使用されます。

en: The user '<tt>%s</tt>' does not exist.
ja: ユーザー '<tt>%s</tt>' は存在しません。

en: The user has been added! You can login with your new account now.
ja: ユーザーを登録しました。新しいアカウントを利用してログインできます。

en: The user that the posted entries will belong to.
ja: 投稿したエントリが帰属するユーザー

en: The user was deleted
ja: ユーザーを削除しました。

en: The visitor account has been deleted.
ja: ビジターアカウントを削除しました。

en: The weblog has been deleted.
ja: ウェブログを削除しました。

en: The weblog was exported as a Theme file.
ja: ウェブログをテーマファイルとしてエクスポートしました。

en: Theme
ja: テーマ

en: There are %1 comment(s) waiting to be approved.
ja: %1件のコメントが承認待ちです。

en: There are no comments waiting for moderation
ja: 承認待ちのコメントはありません。

en: There are no latest comments
ja: 最新のコメントはありません。

en: There's an executable file in one of the 'open' folders. You should remove this file immediately: <tt>%s</tt>.
ja: オーブンな状態のフォルダに実行ファイルが含まれています。すぐに削除して下さい： <tt>%s</tt>

en: These filetypes are acceptable for upload. Seperate the different types with a comma. Be sure to use the proper mimetype. "image/png" is correct, while "png" is not.
ja: これらのファイルタイプのアップロードが許可されます。異なるファイルタイプをカンマで区切って入力して下さい。なお、"png" ではなく "image/png" の形式で入力してください。

en: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
ja: これらのアイコンは、訪問者が新しいウェブページを発見・共有するためのソーシャルブックマークサービスへのリンクです。

en: This category needs a name
ja: カテゴリ名を入力して下さい。

en: This determines the format for the full date and time. Most often used at the top of a single entry page
ja: エントリページに表示される年月日と時刻を含んだ完全な日付のフォーマットを指定します。

en: This determines the formatting of the link that visitors can use to reply on a specific comment.
ja: 訪問者が特定のコメントに対してコメントできるようにするための、その特定のコメントを示すリンクのフォーマットを指定します。

en: This determines the formatting of the text that is displayed when the comment is a reply on another comment.
ja: 他のコメントにコメントを付けたコメントテキストに対するフォーマットを指定します。

en: This determines the formatting of the text that is displayed when the comment is replied by another comment.
ja: コメントが付けられたコメントテキストに対するフォーマットを指定します。

en: This determines the page that is shown to visitors of the site, if they go to the front page.
ja: サイトの訪問者がフロントページへ移動する際に表示するページを決定します。

en: This determines whether or not pivot will automatically generate an RSS and an Atom feed for this weblog.
ja: このウェブログに対して自動的にRSS/ATOMフィードを作成するかどうかを設定します。

en: This email was sent to
ja: このメールは次の方に送信されました

en: This is a comment on entry "%s"
ja: エントリ "%s" に対するコメントです。

en: This is the local Tag Cosmos for this weblog. The larger the tag, the more entries on this blog are related to it. The tags are ordered alphabetically. Click on any tag to find out more.<br/><br/>
ja: このウェブログに対するローカルタグコスモスです。大きなタグは、より多くのエントリに関連しています。タグはアルファベット順に並んでいます。関連するエントリを調べるにはタグをクリックして下さい。<br/><br/>

en: This means that new entries will have this category, unless you edit the selected categories.
ja: カテゴリを選択しなおすまで新しいエントリはこのカテゴリを含みます。

en: This month
ja: 今月

en: This page shows the global Tag Cloud for this website. Tags that are used more often are shown in a larger font, so this Cloud gives you a quick overview of what's happening on the site. Click on one of the Tags to go to an overview page that shows all entries and pages that are related to the Tag, as well as other relevant information.
ja: このページはウェブサイトに対するグローバルなタグクラウドを表示しています。サイトの傾向を素早く示すために、使用頻度の高いタグはより大きなフォントで表示されます。それぞれのタグをクリックすることでそのタグに関連する全てのエントリ、ページ、そして関係のある情報を表示するページに移動します。

en: This specifies the formatting of the trackback link on the entry pages.)
ja: エントリページに表示される送信されたトラックバックリンクの表示フォーマットを指定します。

en: This specifies the formatting of trackbacks on the entry pages.
ja: エントリページに表示される送信されたトラックバックの表示フォーマットを指定します。

en: This user is allowed to post entries in the selected categories
ja: 投稿することの出来るカテゴリを設定します。

en: This webserver has register_globals enabled. This is a serious potential security issue. Please ask your hosting provider to turn it off. See the PHP documentation for more info: <a href='http://php.net/register_globals'>Register Globals</a>.
ja: お使いのサーバーは register_globals が有効になっています。この設定はセキュリティ上大きな問題があるので、ホスティング会社に連絡してこの機能を無効にして下さい。さらに詳しい情報は次のサイトを参考にして下さい：<a href='http://php.net/register_globals'>Register Globals</a>

en: This webserver has safe_mode enabled. This doesn't actually make things any 'safer', just more annoying. Please ask your hosting provider to turn it off. See the documentation for more info: <a href='http://docs.pivotx.net/doku.php?id=dealing_with_safe_mode'>Dealing with safe_mode</a>.
ja: お使いのサーバーはセーフモードが有効になっています（この機能はうっとおしいだけで、実際は何も安全にしていません）。ホスティング会社に連絡して、この機能を無効にしてください。さらに詳しい情報は次のサイトを参考にして下さい：<a href='http://pivotx.net/docs/doku.php?id=dealing_with_safe_mode'>Dealing with safe_mode</a>

en: This week
ja: 今週

en: This will let you download a zip file containing your configuration files
ja: 設定ファイルを含んだzipファイルをダウンロードすることが出来ます。

en: This will let you download a zip file containing your database (with all your entries)
ja: データベース（全てのエントリ）を含むzipファイルをダウンロードすることが出来ます。

en: Thu
ja: 木

en: Thumbnail
ja: サムネール

en: Thumbnail height
ja: サムネール高さ

en: Thumbnail quality
ja: サムネールの品質

en: Thumbnail width
ja: サムネール幅

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time Offset
ja: 時刻オフセット

en: Time Offset Unit
ja: 時刻オフセット単位

en: Timed Publish
ja: 期日指定発行

en: Title
ja: タイトル

en: To insert an image, you should upload an image, or select a previously uploaded image.
ja: イメージを挿入するには、イメージをアップロードするか既にアップロードしてあるイメージを選択してください。

en: To make a file download, you should upload a file, or select a previously uploaded file. Then select whether you want an icon or text link that triggers the download.
ja: ファイルダウンロードのリンクを作成するには、ファイルをアップロードするか既にアップロードしてあるファイルを選択した後、ダウンロードのトリガーとなるアイコン、もしくはテキストリンクを選択して下さい。

en: To make a popup to an image, you should upload an image, or select a previously uploaded image. Then select a text or a thumbnail that triggers the popup.
ja: イメージをアップロードするか、既にアップロードしてあるイメージを選択した後、ポップアップのトリガーとなるテキストもしくはサムネールを選択して下さい。

en: To prevent long strings of characters from breaking your layout, text will be wrapped after the specified number of characters.
ja: 長い文字列によってサイトのレイアウトが崩れる防ぐために、強制的に改行するための文字数を指定します。

en: To verify your account, click the following link:
    %s
ja: アカウント認証のため、以下のリンクをクリックしてください：
     %s

en: Today
ja: 今日

en: Top
ja: トップ

en: Total visits
ja: 総ビジター数

en: Trackback Ping
ja: トラックバック送信

en: Trackback Settings
ja: トラックバック設定

en: Tue
ja: 火

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: URL to Weblog
ja: ウェブログのURL

en: URL to the PivotX folder is unknown
ja: PivotXフォルダーに対するURLが不明です。

en: Uncheck All
ja: 全て外す

en: Unique visitors
ja: ユニークビジター数

en: Unlink Files
ja: Unlinkファイル

en: Update the Global Phrases List
ja: グローバル無効ドメインリストを更新

en: Update the global phrases list from pivotx.net
ja: pivotx.netを使ってグローバル無効ドメインリストを更新

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Files
ja: ファイルをアップロード

en: Upload a file
ja: ファイルをアップロード

en: Upload an image
ja: ファイルをアップロード

en: Upload images
ja: ファイルをアップロード

en: Upload more
ja: 更にアップロード

en: Upload more files
ja: 更にファイルをアップロードする

en: Use HashCash
ja: HashCashを使用

en: Use Icon
ja: アイコンを使用

en: Use Minify in Backend
ja: バックエンドでMinifyを使用する

en: Use Minify in Frontend
ja: フロントエンドでMinifyを使用する

en: Use Minify to group and compress Javascript and CSS files to reduce the amount of requests for all pages in the PivotX interface. Disable this if you are experiencing problems.
ja: PivotX管理画面に対するリクエストの量を軽減するため、Minifyを使用してJavascriptとCSSファイルのグループ化と圧縮を行います。この機能に問題がある場合は無効にしてください。

en: Use Minify to group and compress Javascript and CSS files to reduce the amount of requests for all pages in the website. Disable this while you're working on your Templates, or if you are experiencing problems.
ja: PivotXで構築されたウェブサイトの全ページに対するリクエスト量を軽減するため、Minifyを使用してJavascriptとCSSファイルのグループ化と圧縮を行います。テンプレートの編集中やこの機能に問題がある場合は無効にしてください。

en: Use Mod_rewrite
ja: Mod_rewriteオプション

en: Use SpamQuiz
ja: SpamQuizを使用

en: Use Text
ja: テキストを使用

en: Use Thumbnail
ja: サムネールを使用

en: Use output caching
ja: 出力をキャッシュする

en: Use the IMAP extension
ja: IMAPエクステンションを使用

en: Used libraries / tools
ja: 使用ライブラリ/ツール

en: Used tags
ja: 使用タグ

en: User already exists... Please pick another name.
ja: そのユーザー名は既に使用されています。他の名前を使用してください。

en: User disabled
ja: ユーザーは無効です

en: User last seen on
ja: 最終訪問日：

en: User stored!
ja: ユーザーを保存しました。

en: Userlevel
ja: 権限レベル

en: Userlevel will determine what kind of actions this user can perfom in pivot.
ja: ユーザーが実行できる項目は、権限レベルによって決定されます。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username already in use
ja: そのユーザー名は既に使用されています。

en: Usernames can only contain lowercase alphanumeric characters (a-z, 0-9) and underscores (_).
ja: ユーザー名には小文字のアルファベット、数字、そしてアンダースコア（_）のみ使用できます。

en: Users
ja: ユーザー

en: Value
ja: 値

en: Verified
ja: 確認

en: Verify your account
ja: アカウントを認証

en: Via Link
ja: 参考にしたサイトのURL

en: Via Title
ja: 参考にしたサイトのタイトル

en: View and Edit the Blocked Phrases to combat spam.
ja: 無効なドメインの閲覧・編集

en: View and Edit the blocked IP addresses.
ja: ブロックするIPアドレスの閲覧・編集

en: View and Reset the Spam Log.
ja: スパム履歴の閲覧とリセット

en: View and edit Registered Visitors
ja: 登録済み訪問者の閲覧・編集

en: View debug logs
ja: デバッグログを閲覧

en: View files (both text and database files)
ja: ファイル閲覧（テキストファイル、データベースファイル）

en: View files in the site's root
ja: サイトのルートにあるファイルを閲覧

en: View the complete entry
ja: 完全なエントリを閲覧

en: View this comment
ja: このコメントを閲覧

en: View this entry
ja: このエントリを閲覧

en: View visitor information
ja: ビジター情報を閲覧

en: View weblog
ja: ウェブログを閲覧

en: View your settings
ja: 設定を閲覧

en: Visit the forum
ja: フォーラムを訪問

en: Visit the website
ja: ウェブサイトを訪問

en: Visitor account updated.
ja: ビジターのアカウントを更新しました。

en: Vote "%val%" on this entry
ja: このエントリに対し"%val%"を投票

en: W_Wednesday_initial
ja: 水_水曜日

en: Warning!
ja: 注意！

en: Warning! These features are experimental, so use them with caution!
ja: 注意！これらの機能は実験的です。使用の際は注意してください。

en: We didn't find what you were looking for.
ja: お探しのものは見つかりませんでした。

en: We probably forgot some.. Please let us know if we did, and we'll give credits in the next release
ja: 次回のリリースで反映いたしますので、記載されていない場合がありましたらご連絡下さい。

en: Weblog
ja: ウェブログ

en: Weblog Name
ja: ウェブログ名

en: Weblog not found (404 error)
ja: ウェブログが見つかりません（404エラー）

en: Weblogs
ja: ウェブログ

en: Wed
ja: 水

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Welcome back
ja: お帰りなさい。

en: Welcome to
ja: ようこそ

en: Welcome, unknown user.
ja: ようこそ、ゲストさん。

en: What protocol
ja: プロトコルの種類

en: When using GIF files, there is a significant chance that you can't use PivotX to make thumbnails. If you have problems with making thumbnails, we suggest using PNG or JPG files.
ja: GIFファイルはサムネイルが正しく生成されない可能性があります。もし問題があった場合は、PNGもしくはJPGファイルを使うようにして下さい。

en: Widget Extensions
ja: ウィジェットエクステンション

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: With the checked entries, do:
ja: チェックしたエントリに対して：

en: Wrap comments after
ja: 強制改行

en: Write
ja: 書き込み

en: Write Error. Could not open file for writing
ja: 書き込みエラー。ファイルを開けません。

en: Write Error. Could not write to file
ja: 書き込みエラー。ファイルに書き込めません。

en: Write a new Page
ja: 新規ページを作成

en: Write and Publish a new Entry
ja: 新規エントリの作成と発行

en: Write and Publish a new Page
ja: 新規ページの作成と発行

en: XHTML, Convert Linebreaks to &lt;br /&gt;
ja: XHTML、改行を &lt;br /&gt; に変換

en: XML Feed template
ja: XMLフィードテンプレート

en: XML feeds
ja: XMLフィード

en: XML: Atom Feed
ja: Atomフィード

en: XML: RSS Feed
ja: XML：RSSフィード

en: Year
ja: 年

en: Yes
ja: はい

en: Yes, give me a cookie and remember me.
ja: クッキーに情報を記憶します。

en: Yes, hide my email address.
ja: メールアドレスを表示しない

en: Yes, like /2005-04-28/title-of-entry
ja: /2005-04-28/エントリタイトル

en: Yes, like /2005/04/28/title-of-entry
ja: /2005/04/28/エントリタイトル

en: Yes, like /archive/2005-04-28/title-of-entry
ja: /archive/2005-04-28/エントリタイトル

en: Yes, like /archive/2005/04/28/title-of-entry
ja: /archive/2005/04/28/エントリタイトル

en: Yes, like /entry/1234
ja: /entry/1234

en: Yes, like /entry/1234/title-of-entry
ja: /entry/1234/エントリタイトル

en: Yes, send me email when someone replies.
ja: このエントリへコメントがあった場合、自分宛に通知する

en: You are about to delete visitor %1. Are you sure?
ja: ビジター %1 を削除します。よろしいですか？

en: You are about to delete weblog %1. Are you sure?
ja: ウェブログ %1 を削除します。よろしいですか？

en: You are not allowed to edit this entry.
ja: このファイルを編集することは許可されていません。

en: You are not allowed to edit this page.
ja: このページを編集することは許可されていません。

en: You are now logged out of PivotX
ja: PivotX からログアウトしました。

en: You are previewing your comment. Be sure to click on "Post Comment" to store it.
ja: 現在プレビュー中です。保存するには"コメントを投稿"をクリックして下さい。

en: You can specify an image to send with the Feed. Some feed readers will display this image along with your feed. Leave this blank, or specify a full URL.
ja: 特定のイメージファイルをフィードファイルに含めます（RSSリーダーによっては、イメージの表示が可能）。空欄か完全なURLを指定します。

en: You have Caching and/or Minify enabled. If your changes do not show up immediately, %click here% and disable Caching and Minify while you're working on your site.
ja: キャッシュ機能および（もしくは）Minifyが有効になっています。サイトを構築している最中に、変更をすぐに反映させたい場合は、%ここをクリック%してキャッシュ機能とMinifyを無効にして下さい。

en: You have registered as a user on PivotX "%s"
ja: PivotXに "%s" としてユーザーを登録しました。

en: You have to select an entry in order to view its comments.
ja: コメントを閲覧するにはエントリを選択する必要があります。

en: You must give your email address, since without it'll be impossible to verify your account. You can always choose not to show your address to other visitors.
ja: ユーザーアカウント認証のためにメールアドレスを入力して下さい。他のビジターに対しては、メールアドレスを非表示にすることができます。

en: You must select a language!
ja: 言語を選択してください。

en: You need to specify an URL to a feed
ja: フィードに対するURLを指定する必要があります。

en: You should first select or upload an image
ja: 最初にイメージを選択もしくはアップロードして下さい。

en: You should type something in the "comment"-field. Be sure to click on "Post Comment" to store it permanently.
ja: 何かコメントを"コメント"欄に入力し、"コメントを投稿"をクリックしてください。

en: You should type your name (or an alias) in the "name"-field. Be sure to click on "Post Comment" to store it permanently.
ja: "名前"の欄にお名前（もしくはニックネーム）を入力し、"コメントを投稿"をクリックしてください。

en: You're about to remove access for %1. Are you sure you want to do this?
ja: %1 に対するアクセスを削除します。よろしいですか？

en: You're not allowed to upload/duplicate files in this folder. Use your FTP program to do this.
ja: このフォルダに対してファイルのアップロード・コピーは許可されていません。FTPプログラムをお使い下さい。

en: Your Extension settings have been stored.
ja: エクステンションの設定を更新しました。

en: Your MySQL hostname. If you do not know, this is most likely "localhost".
ja: お使いのMySQLホスト名。通常は"localhost"です。

en: Your MySQL password
ja: MySQLパスワード

en: Your MySQL username
ja: MySQLユーザー名

en: Your account is verified. Please log in..
ja: ユーザーアカウントを認証しました。ログインしてください。

en: Your comment has been stored.
ja: コメントは保存されました。

en: Your comment has been stored. Because comment moderation is enabled, it is now waiting for approval by an editor.
ja: コメントは保存されました。現在、管理者による承認待ちとなっています。

en: Your comment has not been stored, because it seems to be a duplicate of a previous entry.
ja: 以前のコメントと重複するため、コメントは保存されませんでした。

en: Your comment has not been stored, because it seems to be spam.
ja: スパムの疑いがあるため、コメントは保存されませんでした。

en: Your entry "%s" was NOT successfully saved.
ja: エントリ"%s"の保存に失敗しました。

en: Your entry "%s" was successfully saved.
ja: エントリ "%s" を保存しました。

en: Your last.fm login name
ja: last.fmログイン名

en: Your password is not fully encrypted yet. Please go to %myinfo%, and set your password again.
ja: パスワードが完全に暗号化されていません。%myinfo%でパスワードを再設定してください。

en: Your settings have been updated.
ja: 設定を更新しました。

en: Youtube video \'%basename%\'
ja: Youtube ビデオ \'%basename%\'

en: [Comment]
ja: [コメント]

en: [Notification]
ja: [通知]

en: a few minutes ago
ja: 数分前

en: a very long time ago
ja: かなり昔

en: about a month ago
ja: 1ヶ月前

en: about an hour ago
ja: 1時間前

en: about two hours ago
ja: 2時間前

en: account
ja: アカウント

en: all
ja: すべて

en: am
ja: 午前

en: an hour and a half ago
ja: 1時間半前

en: architecture
ja: 構造

en: build
ja: 構築

en: categories
ja: カテゴリ

en: category
ja: カテゴリ

en: chapter
ja: 章

en: contact
ja: 連絡

en: date
ja: 日付

en: delete
ja: 削除

en: edit
ja: 編集

en: edit configuration
ja: 設定を編集

en: edit this entry
ja: このエントリを編集

en: edit thumbnail
ja: サムネールを編集

en: eight
ja: 8

en: eighteenth
ja: 18番目の

en: eighth
ja: 8番目の

en: eigthteen
ja: 18

en: eleven
ja: 11

en: eleventh
ja: 11番目の

en: entry
ja: エントリ

en: fifteen
ja: 15

en: fifteenth
ja: 15番目の

en: fifth
ja: 5番目の

en: file
ja: ファイル

en: files
ja: ファイル

en: filter off
ja: フィルターオフ

en: filter on (%name%)
ja: （%name%）で抽出

en: first
ja: 最初へ

en: five
ja: 5

en: folder
ja: フォルダ

en: for comments
ja: コメント

en: forth
ja: 4番目の

en: four
ja: 4

en: fourteen
ja: 14

en: fourteenth
ja: 14番目の

en: go back
ja: 戻る

en: half an hour ago
ja: 30分前

en: if the thumbnail is not satisfactory
ja: もしサムネールに満足しなかった場合

en: image
ja: イメージ

en: images
ja: イメージ

en: jump to page (%num%)
ja: ページ %num% にジャンプ

en: last
ja: 最後へ

en: last updated
ja: 最終更新日

en: less than ten minutes ago
ja: 10分以内

en: lest we forget
ja: 忘れないように

en: more
ja: 続きを読む

en: next
ja: 次へ

en: nine
ja: 9

en: nineteen
ja: 19

en: nineteenth
ja: 19番目の

en: ninth
ja: 9番目の

en: ok
ja: OK

en: one
ja: 1

en: one year ago
ja: 1年前

en: order
ja: 順序

en: pixels
ja: 太さ（ピクセル）

en: pm
ja: 午後

en: previous
ja: 前へ

en: queries
ja: クエリー

en: register/login
ja: 登録/ログイン

en: search
ja: 検索

en: sec.
ja: 秒

en: second
ja: 2番目の

en: seven
ja: 7

en: seventeen
ja: 17

en: seventeenth
ja: 17番目の

en: seventh
ja: 7番目の

en: site link
ja: サイトリンク

en: six
ja: 6

en: sixteen
ja: 16

en: sixteenth
ja: 16番目の

en: sixth
ja: 6番目の

en: ten
ja: 10

en: tenth
ja: 10番目の

en: third
ja: 3番目の

en: thirteen
ja: 13

en: thirteenth
ja: 13番目の

en: this
ja: この

en: this window
ja: このウィンドウ

en: three
ja: 3

en: twelfth
ja: 12番目の

en: twelve
ja: 12

en: twentieth
ja: 20番目の

en: twenty
ja: 20

en: two
ja: 2

en: user
ja: ユーザー

en: users
ja: ユーザー

en: version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: weblog
ja: ウェブログ

en: website
ja: ウェブサイト

en: website maintenance
ja: サイトのメンテナンス

en: words
ja: 語句

en: yesterday
ja: 昨日

en: zero
ja: 0

en: zeroth
ja: 0番目の
