PivotX 2.0.0 beta 12 - en to hu translation catalogue (711 entries)

en: "Read More" Text
hu: "Tovább" Text

en: # Comm
hu: # Hozzász.

en: %n visitors on this page
hu: %n látogató az oldalon

en: %num% comment
hu: %num% hozzászólás

en: %num% comments
hu: %num% hozzászólás

en: %value% hours ago
hu: %value% órája

en: %value% years ago
hu: %value% éve

en: (Select a template)
hu: (Sablon választása)

en: (more)
hu: (tovább)

en: (none)
hu: (nem)

en: (support and additional coding)
hu: (támogatás és további kódolás)

en: - select an option -
hu: - válasszon lehetőséget -

en: .. and %s more files.
hu: .. és további %s fájl.

en: 1 week ago
hu: 1 hete

en: 15 minutes ago
hu: 15 perce

en: A category by this name already exists
hu: Ezen a néven már lé

en: A short description of this chapter
hu: Ez a fejezet rövid leírása

en: AM
hu: DE

en: About
hu: Névjegy

en: About PivotX
hu: PivotX névjegye

en: Account deleted.
hu: Fiók törölve.

en: Activate
hu: Aktiválás

en: Active widgets
hu: Aktív widget -ek

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Add a Chapter
hu: Fejezet hozzáadása

en: Admin Page Extensions
hu: Admin oldal bővítmények

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: Advanced
hu: Haladó

en: Advanced Configuration
hu: Haladó beállítások

en: Advanced database settings
hu: Haladó adatbázis beállítások

en: Age
hu: Kor

en: Align
hu: Igazítás

en: Allow XML-RPC
hu: XML-RPC engedélyezése

en: Allow comments
hu: Hozzászólások engedélyezése

en: Allow comments by default
hu: Hozzászólások engedélyezése alapértelmezés szerint

en: Allow filetypes
hu: Engedélyezett fájltípusok

en: Allowed Categories
hu: Engedélyezett kategóriák

en: Allowed senders
hu: Jóváhagyott küldők

en: Alternate text
hu: Helyetessítő szöveg

en: Answer
hu: Válasz

en: Apache configuration
hu: Apache konfiguráció

en: Approve comments
hu: Hozzászólás jóváhagyása

en: Apr_April_abbreviation
hu: Április

en: April
hu: Április

en: Archive template
hu: Arhív sablon

en: Archivepage Template
hu: Arhívoldal sablon

en: Archives
hu: Arhívok

en: Are you sure you wish to delete this Chapter?
hu: Biztos benne, hogy törli ezt a fejezetet?

en: Are you sure you wish to delete this Page?
hu: Biztos benne, hogy törli ezt az oldalt?

en: Are you sure you wish to delete this category?
hu: Biztos benne, hogy törli ezt a kategóriát?

en: Are you sure you wish to delete this file?
hu: Biztos benne, hogy törli ezt a fájlt?

en: Are your sure you wish to delete this entry?
hu: Biztos benne, hogy törli ezt a bejegyzést?

en: Aug_August_abbreviation
hu: Augusztus

en: August
hu: Augusztus

en: Author
hu: Szerző

en: Automatic Thumbnails
hu: Automatikus előnézeti képek

en: Available Widgets
hu: Elérhető widget -ek

en: Back
hu: Vissza

en: Back to
hu: Vissza

en: Back to dashboard
hu: Vissza az üzenetfalhoz

en: Back to login
hu: Vissza a bejelentkezéshez

en: Backup
hu: Biztonsági mentés

en: Backup configuration files
hu: Konfigurációs fájljainak biztonsági mentése

en: Backup entries database
hu: Bejegyzések adatbázisának biztonsági mentése

en: Backup of Configuration Files
hu: Konfigurációs fájlok biztonsági mentése

en: Backup of Database
hu: Adatbázis biztonsági mentése

en: Backup templates
hu: Sablonok biztonsági mentése

en: Black
hu: Fekete

en: Blue
hu: Kék

en: Body
hu: Törzs

en: Border
hu: Keret

en: By
hu: Kiadta:

en: CSS file (stylesheet)
hu: CSS fájl (stylesheet)

en: Cache Settings
hu: Gyorsítótár beállításai

en: Cancel
hu: Mégse

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Category
hu: Kategória

en: Category not found (404 error)
hu: Kategória nem található (404-es hiba)

en: Center (default)
hu: Középre (alapértelmezett)

en: Chapter
hu: Fejezet

en: Chapter name
hu: Fejezet neve

en: Check All
hu: Mind kijelölése

en: Check all
hu: Mind kijelölése

en: Check none
hu: Kijelölés visszavonása

en: Chmod Files To
hu: Fájlok jogosultságának beállítása erre:

en: Close
hu: Bezárás

en: Cloud size
hu: Felhő méret

en: Code
hu: Kód

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Commenting
hu: Hozzászólás

en: Commenting Settings
hu: Hozzászólás beállítások

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Comments waiting for moderation
hu: Hozzászólások várnak moderálásra

en: Common settings
hu: Általános beállítások

en: Configuration
hu: Konfiguráció

en: Configure Extensions
hu: Bővítmények konfigurálása

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Continue
hu: Folytatás

en: Core team members
hu: Fő csapattagok

en: Could not store new user!!
hu: Nem tudok tárolni új felhasználót!!

en: Create Category
hu: Kategória létrehozva

en: Create Full Feeds
hu: Teljes feed -ek létrehozása

en: Create New Category
hu: Új kategória létrehozása

en: Create New User
hu: Új felhasználó létrehozása

en: Create New Weblog
hu: Új weblog létrehozása

en: Create Thumbnail
hu: Előnézet készítése

en: Create a new file
hu: Új fájl létrehozása

en: Create a new folder
hu: Új mappa létrehozása

en: Create thumbnails automatically when uploading images.
hu: Előnézet létrehozása automatikusan kép feltöltésekor.

en: Create, edit and delete Templates
hu: Sablon létrehozása, szerkesztése és törlése

en: Create, edit and delete Users
hu: Felhasználók létrehozása, szerkesztése és törlése

en: Create, edit and delete Weblogs
hu: Weblogok létrehozása, szerkesztése és törlése

en: Create, edit and delete the Categories
hu: Kategóriák létrehozása, szerkesztése és törlése

en: Created on
hu: Létrehozva

en: Current path
hu: Jelenlegi útvonal

en: Current server time
hu: Jelenlegi szerveridő

en: Dashboard
hu: Üzenetfal

en: Database
hu: Adatbázis

en: Database Model
hu: Adatbázis

en: Database Name
hu: Adatbázisnév

en: Date
hu: Dátum

en: Date / Time
hu: Dátum / Idő

en: Day
hu: Nap

en: Debug
hu: Hibakeresés

en: Debug mode
hu: Hibakereső mód

en: Dec_December_abbreviation
hu: December

en: Default author
hu: Alapértelmezett szerző

en: Default category
hu: Alapértelmezett kategória

en: Default height of map
hu: Térkép alapértelmezett magassága

en: Default language
hu: Alapértelmezett nyelv

en: Default notification of replies
hu: Válaszok alapértelmezett figyelmeztetése

en: Default width of map
hu: Térkép alapértelmezett szélessége

en: Default zoom for map
hu: Térkép alapértelmezett nagyítása

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete Chapter
hu: Fejezet törlése

en: Delete Page
hu: Oldal törlése

en: Delete account.
hu: Fiók törlése.

en: Delete comments
hu: Hozzászólás törlése

en: Delete them
hu: Törlés

en: Delete this comment?
hu: Hozzászólás törlése

en: Description
hu: Leírás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Display Name
hu: Megjelenő név

en: Download a zip file containing your configuration files, templates or entries database
hu: Zip fájl letöltése ami tartalmazza a konfigurációs fájljait, sablonokat vagy a bejegyzések adatbázisát.

en: Duplicate
hu: Másolat létrehozása

en: E-mail address is already taken... Please pick another name.
hu: E-mail cím létezik... Kérem válasszon másikat.

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit Category
hu: Kategória szerkesztése

en: Edit Chapter
hu: Fejezet szerkesztése

en: Edit Entry
hu: Bejegyzés szerkesztése

en: Edit Page
hu: Oldal szerkesztése

en: Edit User
hu: Felhasználó szerkesztése

en: Edit Visitor
hu: Látogató szerkesztése

en: Edit Weblog
hu: Weblog szerkesztése

en: Edit my personal Settings
hu: Személyes beállításaim módosítása

en: Edit options
hu: Opciók szekesztése

en: Edit or Delete Comments
hu: Hozzászólás szerkesztése vagy törlése

en: Edit or Delete Comments for Entry %number% - %editlink%
hu: Bejegyzés hozzászólásainak szerkesztése vagy törlése %number% - %editlink%

en: Edit or Delete Comments in the Moderation Queue and Last Comments
hu: Hozzászólások szerkesztése vagy törlése a moderációs igényekben és az utolsó hozzászólásokban.

en: Edit the Configuration file
hu: Konfigurációs fájl szerkesztése

en: Edit this comment
hu: Hozzászólás szerkesztése

en: Edit, Add and Delete advanced Configuration options
hu: Haladó konfiguráció opciók szerkesztése, létrehozása és törlése

en: Email
hu: E-mail

en: Enter searchterms
hu: Keresés erre

en: Entries
hu: Bejegyzések

en: Entries &amp; Pages
hu: Bejegyzések &amp; Oldalak

en: Entry Date
hu: Bejegyzés dátum

en: Entry matches for "%name%":
hu: Bejegyzés találatok erre: "%name%";

en: Entry not found (404 error)
hu: Bejegyzés nem található (404-es hiba)

en: Entry template
hu: Bejegyzés sablon

en: Entrypage Template
hu: Bejegyzésoldal sablon

en: Error
hu: Hiba

en: Example: <b>sp</b>
hu: Például: <b>sp</b>

en: Explore Database Files
hu: Adatbázis fájlok böngészése

en: Explore Files
hu: Fájlok böngészése

en: Explore files
hu: Fájlok böngészése

en: Export as theme
hu: Exportálás sablonként

en: Extensions
hu: Bővítmények

en: External feeds for
hu: Külső feed -ek ehhez:

en: Extra Template
hu: Extra sablon

en: F_Friday_initial
hu: Péntek

en: Failed to deleted the visitor account.
hu: Látogató fiók törlése sikertelen.

en: Feb_February_abbreviation
hu: Február

en: February
hu: Február

en: Feed Image
hu: Feed kép

en: Feed Link
hu: Feed link

en: Feed error - selected %s doesn't exists!
hu: Feed hiba - a(z) %s nem létezik!

en: File Name
hu: Fájl neve

en: File Upload Path
hu: Fájl feltöltés útvonal

en: File Uploads
hu: Fájl feltöltések

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Filesize
hu: Fájlméret

en: Finished! Generating index took %num% seconds
hu: Kész! Index generálva %num% másodperc alatt

en: Flat Files
hu: Sima fájlok

en: Flickr images for
hu: Flickr képek ehhez:

en: Forgotten your password?
hu: Elfelejtette jelszavát?

en: Frequency
hu: Ismétlődés

en: Fri
hu: Pén

en: Friday
hu: Péntek

en: Frontpage Template
hu: Főoldal sablon

en: Frontpage template
hu: Főoldali sablon

en: Full date format
hu: Teljes dátum formátuma

en: General
hu: Alap

en: General Settings
hu: Fő beállítások

en: Generate Feeds
hu: Feed -ek létrehozása

en: Go
hu: Végrehajt

en: Go!
hu: Végrehajt

en: Google Maps API key
hu: Google Maps API kulcs

en: Grey
hu: Szürke

en: HTML template
hu: HTML sablon

en: Head of Support
hu: Támogatás vezetője

en: Here you can change your information.
hu: Itt megváltoztathatja a saját információit.

en: Hi, and welcome to PivotX 2.0! Below this bit of text you can see a short overview of the latest <a href='index.php?page=entries'>entries</a> and <a href='index.php?page=pagesoverview'>pages</a>. And perhaps even <a href='index.php?page=comments'>new comments</a> that are in the moderation queue.
hu: Hello, Üdvözli a PivotX 2.0! Ezalatt a kevés szöveg alatt láthatja a legújabb <egy href='index.php?page=entries'>bejegyzések</a> és <egy href='index.php?page=pagesoverview'>oldalak</a>  rövid áttekintését. Továbbá az <egy href='index.php?page=comments'>új hozzászólásokat</a> a moderációnál.

en: Hidden Category
hu: Rejtett kategória

en: Hide email
hu: E-mail rejtése

en: Hold
hu: Tartás

en: Home
hu: Főoldal

en: Hostname
hu: Hosztnév

en: Hour
hu: Óra

en: IP blocks
hu: IP blokkolások

en: IP-address
hu: IP-cím

en: If you have a MySQL user and database, specify them below.
hu: Ha rendelkezik MySQL fiókkal és adatbázissal, állítsa be alul.

en: Image
hu: Kép

en: Image name
hu: Kép neve

en: Incorrect password or username
hu: Érvénytelen jelszó vagy felhasználónév

en: Incorrect username/password
hu: Érvénytelen felhasználónév/jelszó

en: Inline
hu: Egyvonalban

en: Insert a Download
hu: Letöltés beszúrása

en: Insert a Tag
hu: Címke beillesztése

en: Insert a popup image
hu: Felugró kép beillesztése

en: Insert an Image
hu: Kép beillesztése

en: Insert an image
hu: Kép beillesztése

en: Insert download!
hu: Letöltés beszúrása!

en: Insert image!
hu: Kép beillesztése!

en: Insert tag!
hu: Címke beszúrása!

en: Internal Name
hu: Belső név

en: Introduction
hu: Bemutató

en: Jan_January_abbreviation
hu: Január

en: January
hu: Január

en: Javascript file
hu: Javascript fájl

en: Jul_July_abbreviation
hu: Július

en: July
hu: Július

en: Jun_June_abbreviation
hu: Június

en: June
hu: Június

en: Key
hu: Kulcs

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Language
hu: Nyelv

en: Last Comments
hu: Hozzászólások

en: Last Login
hu: Utolsó belépés

en: Last edited on
hu: Utoljára szerkesztve

en: Last seen on
hu: Utoljára belépve

en: Left
hu: Balra

en: Link Look
hu: Link kinézet

en: Link Title
hu: Link címe

en: Linkdump
hu: Linktár

en: Links
hu: Linkek

en: Log Queries
hu: Lekérdezések naplója

en: Log in
hu: Belépés

en: Log in as a registered visitor
hu: Belépés regisztrált felhasználóként

en: Log out
hu: Kilépés

en: Log out.
hu: Kilépés

en: Logged in
hu: Belépve

en: Logged in as
hu: Belépve mint

en: Logged out
hu: Kilépve

en: Login
hu: Belépés

en: Logout
hu: Kilépés

en: MP3 file \'%basename%\'
hu: MP3 fájl \'%basename%\'

en: M_Monday_initial
hu: Hétfő

en: MagpieRSS cache file
hu: MagpieRSS gyorsítótár fájl

en: Mail server
hu: Levelező szerver

en: Maintenance
hu: Karbantartás

en: Manage Media
hu: Média kezelése

en: Manage and Upload Media
hu: Média feltöltése és kezelése

en: Manage installed Extensions
hu: Telepített bővítmények kezelése

en: Manage installed Widget extensions
hu: Telepített widget bővítmények kezelése

en: Mar_March_abbreviation
hu: Március

en: March
hu: Március

en: Maximum Filesize
hu: Maximum fájlméret

en: Maximum size
hu: Maximum méret

en: May
hu: Május

en: May_May_abbreviation
hu: Május

en: Minimum size
hu: Minimum méret

en: Minute
hu: Perc

en: Moblogger
hu: Modblogger

en: Moblogging
hu: Modblogging

en: Moderate Comment
hu: Hozzászólás moderálása

en: Moderate Comments
hu: Hozzászólások moderálása

en: Moderate comments
hu: Hozzászólások moderálása

en: Moderate this comment
hu: Hozzászólás moderálása

en: Mon
hu: Hét

en: Monday
hu: Hétfő

en: Month
hu: Hónap

en: My Info
hu: Információim

en: My Settings
hu: Beállításaim

en: Name
hu: Név

en: New Entry
hu: Új bejegyzés

en: New Page
hu: Új oldal

en: New Weblog
hu: Új weblog

en: New visitor confirmed - %s
hu: Új látogató jóváhagyva - %s

en: New visitor registration - %s
hu: Új felhasználó regisztráció - %s

en: Next page
hu: Következő oldal

en: Nickname
hu: Álnév

en: No
hu: Nem

en: No account found for visitor.
hu: Nincs fiók a látogatóhoz

en: No comments
hu: Nincsenek hozzászólások

en: No comments are waiting to be approved.
hu: Nincsenek jóváhagyásra váró hozzászólások.

en: No matches found for "%name%". Try something else.
hu: Nincs találat erre: "%name%". Próbálja ki mással.

en: No related tags
hu: Nincsenek kapcsolódó címkék

en: None (plain XHTML)
hu: Nem (sima XHTML)

en: Normal
hu: Normál

en: Not found (404 error)
hu: Nem található (404-es hiba)

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Notify
hu: Értesítés

en: Notify me via email of new entries
hu: Figyelmeztetést kérek az új bejegyzésekről e-mailben.

en: Nov_November_abbreviation
hu: November

en: Number of Entries
hu: Bejegyzések száma

en: Number of images
hu: Képek száma

en: Number of items
hu: Elemek száma

en: Number of links
hu: Linkek száma

en: Oct_October_abbreviation
hu: Október

en: October
hu: Október

en: Official contributors
hu: Hivatalos közreműködő

en: One comment
hu: Egy hozzászólás

en: Oops
hu: Hoppá

en: Oops! I'm afraid I couldn't read Tag feed.
hu: Hoppá! Azt hiszem nem tudom olvasni a Címke feed-et.

en: Oops! I'm afraid I couldn't read the Forum feed.
hu: Hoppá! Azt hiszem, nem tudom olvasni a Fórum feed -et.

en: Oops! I'm afraid I couldn't read the Google Calendar feed.
hu: Hoppá! Azt hiszem, nem tudom olvasni a Google Naptár feed -et.

en: Oops! I'm afraid I couldn't read the News feed.
hu: Hoppá! Azt hiszem, nem tudom olvasni a Hírek feed -et.

en: Oops! I'm afraid I couldn't read the feed.
hu: Hoppá! Nem tudom olvasni a címkét.

en: Oops.
hu: Hoppá.

en: Options
hu: Opciók

en: Order
hu: Sorszám

en: Overview of Administrative functions
hu: Adminisztrációs feladatok áttekintése

en: Overview of Entries
hu: Bejegyzések átekintése

en: Overview of Pages
hu: Oldalak áttekintése

en: Overwrite
hu: Felülírás

en: PHP script
hu: PHP szkript

en: PM
hu: DU

en: Page
hu: Oldal

en: Page matches for "%name%":
hu: Oldal találatok erre: "%name%";

en: Page not found (404 error)
hu: Oldal nem található (404-es hiba)

en: Page template
hu: Oldal sablon

en: Pages
hu: Oldalak

en: Password
hu: Jelszó

en: Password (confirm)
hu: Jelszó mégegyszer

en: Password must be at least 4 letters long.
hu: A jelszónak legalább 4 karakter hosszúnak kell lennie.

en: Password reset
hu: Jelszó törlése

en: Password reset request failed.
hu: Jelszó törlési kérelem nem sikerült.

en: Passwords do not match
hu: Jelszavak nem egyeznek

en: PivotX 'not found' template
hu: PivotX 'nincs találat' sablon

en: PivotX News
hu: PivotX hírek

en: PivotX Tag file
hu: PivotX címke fájl

en: PivotX cache file
hu: PivotX gyorsítótár fájl

en: PivotX detected that your webserver supports MySQL databases.
hu: PivotX érzékelte, hogy a webszervere támogatja a MySQL adatbázisokat.

en: PivotX error
hu: PivotX hiba

en: PivotX error page
hu: PivotX hibaoldal

en: PivotX is running in 'safe mode' now. This means all extensions are disabled until you remove the file <tt>pivotsafemode.txt</tt> from the <tt>pivotx/</tt> folder.
hu: PivotX jelenleg 'csökkentett mód' -ban fut. Ez az összes bővítményt letiltja amíg Ön el nem távolítja a <tt>pivotsafemode.txt</tt> fájlt a <tt>pivotx/</tt> mappából.

en: PivotX thumbnail creator
hu: PivotX előnézeti kép készítő

en: PivotX weblog theme
hu: PivotX weblog téma

en: Please fill out the following information. <strong>Be sure to give a valid email address</strong>, because we will send a verification email to that address.
hu: Töltse ki a következő információt. <strong>Érvényes e-mail címet adjon meg</strong>, mert egy ellenőrző e-mailt fogunk küldeni erre a címre.

en: Please give a proper domain name!
hu: Kérem helyes domain nevet adjon meg!

en: Please select a category
hu: Kérem válasszon kategóriát

en: Please select a language!
hu: Kérem válasszon nyelvet!

en: Please select a user
hu: Válasszon felhasználót

en: Please select an option
hu: Kérem válasszon lehetőséget

en: Post Comment
hu: Hozzászólás elküldése

en: Post Entry
hu: Bejegyzés beküldése

en: Post Page
hu: Oldal beküldése

en: Post Status
hu: Bejegyzés állapota

en: Post and Continue Editing
hu: Beküldés és a szerkesztés folytatása

en: Preview
hu: Előnézet

en: Preview Comment
hu: Hozzászólás előnézete

en: Previous contributors
hu: Előző közreműködő

en: Previous page
hu: Előző oldal

en: Publish
hu: Közzététel

en: Publish on
hu: Közzétéve

en: Question
hu: Kérdés

en: RSS and Atom Configuration
hu: RSS és Atom konfiguráció

en: Rebuild Search Index
hu: Keresési index újraépítése

en: Rebuild the Index
hu: Index újraépítése

en: Red
hu: Piros

en: Register
hu: Regisztráció

en: Register a new username.
hu: Új felhasználónév regisztrálása

en: Registered Visitors
hu: Regisztrált felhasználók

en: Registered user
hu: regisztrált felhasználó

en: Registration confirmation
hu: Regisztráció jóváhagyása

en: Remember personal info?
hu: Személyes infomációk megjegyzése?

en: Reset Spam Log
hu: Spam log törlése

en: Reset password
hu: Jelszó törlése

en: Right
hu: Jobbra

en: S_Saturday_initial
hu: Szombat

en: S_Sunday_initial
hu: Vasárnap

en: Sat
hu: Szo

en: Saturday
hu: Szombat

en: Save
hu: Mentés

en: Save Comment
hu: Hozzászólás mentése

en: Save and continue editing
hu: Mentés és a szerkesztés folytatása

en: Search
hu: Keresés

en: Search Results
hu: Keresési eredmény

en: Search!
hu: Keress!

en: Searchpage template
hu: Keresőoldali sablon

en: Select
hu: Választás

en: Select a category
hu: Válasszon kategóriát

en: Select a user
hu: Válasszon felhasználót

en: Select an image
hu: Válasszon képet

en: Select the color scheme to use for the widget.
hu: Válassszon szín sémát a widget használatához.

en: Select the file(s) to upload to this folder:
hu: Válasszon fájl(oka)t feltöltéshez ebbe a mappába.

en: Send Pings
hu: Ping küldése

en: Send password
hu: Jelszó küldése

en: Sep_September_abbreviation
hu: Szeptember

en: Seperate Tags with spaces. E.g., movies jedi starwars (not 'star wars')
hu: Válassza el a címkéket szóközzel. Pl.: filmek jedi startwars (nem 'star wars')

en: September
hu: Szeptember

en: Set Status to "hold"
hu: Állapot változtatása "fenntartott"

en: Set Status to "publish"
hu: Állapot változtatása "publikált"

en: Setup a new user
hu: Új felhasználó beállítása

en: Setup user
hu: Felhasználó beállítása

en: Show Flickr Images
hu: Flickr képek mutatása

en: Show feeds
hu: Feed mutatása

en: Show more tags
hu: Mutass több címkét

en: Show my email address with comments
hu: Mutasd e-mail címem a hozzászólásokkal

en: Site Homepage
hu: Oldal főoldal

en: Site Name
hu: Oldalnév

en: Sorting Order
hu: Sorszám rendezése

en: Spam Log
hu: Spam napló

en: Spam Protection
hu: Spam védelem

en: Spam configuration
hu: Spam konfiguráció

en: Spam configuration saved.
hu: Spam konfiguráció mentve.

en: Spam log reset.
hu: Spam log törlése

en: Speedy cache file
hu: Speedy gyorsítótár fájl

en: Status
hu: Állapot

en: Stay logged in?
hu: Felhasználónév és jelszó megjegyzése?

en: Subtitle
hu: Alcím

en: Subweblogs
hu: Alweblogok

en: Suggestions
hu: Javaslatok

en: Sun
hu: Vas

en: Sunday
hu: Vasárnap

en: Superadmin
hu: Szuperadmin

en: T_Thursday_initial
hu: Csütörtök

en: T_Tuesday_initial
hu: Kedd

en: Table Prefix
hu: Táblázat előtag

en: Tag
hu: Címke

en: Tag Cloud
hu: Linkfelhő

en: Tag cloud for
hu: Címke felhő ehhez

en: Tag overview for:
hu: Címke áttekintése ehhez:

en: Tags
hu: Címkék

en: Tags used in this posting
hu: Ebben az üzenetben használt címkék

en: Template
hu: Sablon

en: Templates
hu: Sablonok

en: Text editor
hu: Szövegszerkesztő

en: Text file
hu: Szöveges fájl

en: Text to links
hu: Szöveg a linkekhez

en: Textile
hu: Mintázott

en: That's not a proper Nickname!
hu: Nem megfelelő álnév!

en: That's not a proper email address!
hu: Nem megfelelő e-mail cím!

en: That's not a proper filename!
hu: Nem megfelelő fájlnév!

en: That's not a proper sitename!
hu: Ez nem megfelelő oldalnév!

en: That's not a valid email address
hu: Ez nem érvényes e-mail cím

en: The Chapter has been deleted.
hu: A fejezet törölve.

en: The Comment was saved!
hu: Hozzászólás mentve!

en: The Page has been deleted.
hu: Az oldal törölve.

en: The PivotX Team
hu: PivotX csapat

en: The PivotX installer script "pivotx-setup.php" is still present in the parent folder. You should be aware that this is a potential security risk. We advise you to remove it, or to set an empty password inside it, so that it can't be executed by people with bad intentions.
hu: A PivotX telepítő szkript "pivotx-setup.php" még mindig a szülőmappában van. Körültekintőnek kell lennie, mert ez egy potenciális biztonsági kockázat. Azt tanácsoljuk, hogy távolítsa el, vagy állítson be egy üres jelszót, hogy azt ne hajthassa végre bárki rossz szándékkal.

en: The category was deleted.
hu: Kategória törölve.

en: The changes have been stored
hu: Változtatásokat elmentve

en: The comment was deleted.
hu: A hozzászólás törölve.

en: The current version of PHP on the server is %s, which is an older version than PivotX requires (%s). PivotX will most likely not work correctly, until the server is updated to a newer version.
hu: A szerver aktuális PHP változata %s, ami egy öregebb verzió mint amit a PivotX igényel (%s). Legvalószínűbb, hogy a PivotX nem működik helyesen, amíg a szerveren frissítik egy újabb verzióra.

en: The default category is:
hu: Alapértelmezett kategória:

en: The entries could not be deleted.
hu: A bejegyzés nem tudom törölni.

en: The entries could not be put on hold.
hu: A bejegyzést nem tudtom fenntartásra tárolni.

en: The entries were deleted.
hu: Törölt bejegyzések.

en: The entries were published.
hu: Publikált bejegyzések.

en: The entries were put on hold.
hu: A bejegyzés fenntartásra tárolva.

en: The entry has been deleted
hu: A bejegyzés törölve

en: The entry isn't published or doesn't exist.
hu: A bejegyzés nincs publikálva vagy nem létezik.

en: The latest Forum posts
hu: Utolsó fórum bejegyzések

en: The latest comments
hu: Utolsó hozzászólások

en: The latest entries
hu: Utolsó bejegyzések

en: The latest pages
hu: Utolsó oldalak

en: The name of this chapter
hu: Ez a fejezet neve

en: The name you use to log in at <a href='http://last.fm'>Last.fm</a>.
hu: Ezt a nevet használja a belépéshez a <a href='http://last.fm'>Last.fm</a> oldalon.

en: The new password is <q>%pass%</q>.
hu: Az új jelszó: <q>%pass%</q>.

en: The page isn't published or doesn't exist.
hu: Az oldal nem publikált vagy nem létezik.

en: The passwords do not match!
hu: A jelszavak nem egyeznek!

en: The settings for category '%s' have been updated.
hu: A(z) '%s' kategória beállításai frissítve.

en: The settings for chapter '%s' have been updated.
hu: A '%s' fejezet beállításai frissítve.

en: The user '<tt>%s</tt>' does not exist.
hu: A(z) '<tt>%s</tt>' felhasználó nem létezik.

en: The user was deleted
hu: A felhasználó törölve

en: The visitor account has been deleted.
hu: Felhasználói fiók törölve.

en: The weblog has been deleted.
hu: A weblog törölve.

en: The weblog was exported as a Theme file.
hu: A weblog exportálva Sablon fájlként.

en: Theme
hu: Kinézet

en: There are no comments waiting for moderation
hu: Nincsenek moderálásra váró hozzászólások

en: There are no latest comments
hu: Nincsenek utolsó hozzászólások

en: There's an executable file in one of the 'open' folders. You should remove this file immediately: <tt>%s</tt>.
hu: A nyitott mappák közül az egyikben van egy végrehajtható állomány. Azonnal el kellene távolítanod ezt a fájlt: <tt>%s</tt>.

en: This category needs a name
hu: Ehhez a kategóriához szükség van egy névre

en: This month
hu: Ebben a hónapban

en: This webserver has safe_mode enabled. This doesn't actually make things any 'safer', just more annoying. Please ask your hosting provider to turn it off. See the documentation for more info: <a href='http://docs.pivotx.net/doku.php?id=dealing_with_safe_mode'>Dealing with safe_mode</a>.
hu: A szerver safe_mode -ja engedélyezett. Ez ténylegesen nem teszi biztonságosabbá a dolgokat, csak sokkal bosszantóbbá. Kérje meg a szerver szolgáltatóját, hogy kapcsolja ki. Több információért nézze meg a dokumentációt: <egy href='http://docs.pivotx.net/doku.php?id=dealing_with_safe_mode'>Kapcsolat a safe_mode -dal</a>.

en: This week
hu: Ezen a héten

en: This will let you download a zip file containing your configuration files
hu: Létre fog hozni egy zip fájlt ami tartalmazza a konfigurációs fájljait.

en: Thu
hu: Csü

en: Thumbnail height
hu: Előnézet magassága

en: Thumbnail quality
hu: Előnézet minőség

en: Thumbnail width
hu: Előnézet szélessége

en: Thursday
hu: Csütörtök

en: Timed Publish
hu: Publikálás ideje

en: Title
hu: Cím

en: To insert an image, you should upload an image, or select a previously uploaded image.
hu: A kép kiválasztásához fel kell töltenie egyet vagy választani egy előzőleg feltöltöttet.

en: To verify your account, click the following link:
    %s
hu: Fiókja ellenőrzéséhez kattintson a következő linkre:
    %s

en: Today
hu: Ma

en: Total visits
hu: Összes látogatás

en: Tue
hu: Ked

en: Tuesday
hu: Kedd

en: URL to Weblog
hu: URL a webloghoz

en: URL to the PivotX folder is unknown
hu: URL a PivotX mappához ismeretlen

en: Uncheck All
hu: Kijelölések megszüntetése

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Upload Files
hu: Fájlok feltöltése

en: Upload a file
hu: Fájl feltöltése

en: Upload an image
hu: Kép feltöltése

en: Upload more
hu: További feltöltés

en: Upload more files
hu: Több fájl feltöltése

en: Use Icon
hu: Ikon használata

en: Use Mod_rewrite
hu: Mod_rewrite használata

en: Use SpamQuiz
hu: SpamQuiz használata

en: Use Text
hu: Szöveg használata

en: Use Thumbnail
hu: Előnézet használata

en: Use output caching
hu: Kimeneti gyorsítótár használata

en: Use the IMAP extension
hu: IMAP bővítmény használata

en: Used libraries / tools
hu: Használt könyvtárak / eszközök

en: Used tags
hu: Használt címkék

en: User already exists... Please pick another name.
hu: A felhasználó létezik... Kérem válasszon másik nevet.

en: User disabled
hu: Felhasználó tiltva

en: User last seen on
hu: Felhasználó utoljára belépve

en: User stored!
hu: Felhasználó tárolva!

en: Userlevel
hu: Felhasználói szint

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Username already in use
hu: A felhasználónév már használatban

en: Usernames can only contain lowercase alphanumeric characters (a-z, 0-9) and underscores (_).
hu: A felhasználónév csak kisbetűket, számokat (a-z, 0-9) és alulvonást (_) tartalmazhat.

en: Users
hu: Felhasználók

en: Value
hu: Érték

en: Verified
hu: Ellenőrzött

en: Verify your account
hu: Ellenőrizze fiókja

en: View and Edit the blocked IP addresses.
hu: Kizárt IP címek megtekintése és szerkesztése.

en: View and Reset the Spam Log.
hu: Spam napló megtekintése és törlése.

en: View and edit Registered Visitors
hu: Regisztrált felhasználók megtekintése és szerkesztése

en: View files (both text and database files)
hu: Fájlok megtekintése (szöveges és adatbázis fájlok)

en: View the complete entry
hu: A teljes bejegyzés megtekintése

en: View this comment
hu: Hozzászólás megtekintése

en: View this entry
hu: Bejegyzés megtekintése

en: View visitor information
hu: Felhasználói fiók információk megtekintése.

en: View weblog
hu: Weblog megtekintése

en: View your settings
hu: Beállításai megtekintése

en: Visit the forum
hu: Fórum meglátogatása

en: Visit the website
hu: Weboldal meglátogatása

en: Visitor account updated.
hu: Látogató fiók frissítve

en: W_Wednesday_initial
hu: Szerda

en: Warning!
hu: Figyelem!

en: Weblog Name
hu: Weblog neve

en: Weblog not found (404 error)
hu: Weblog nem található (404-es hiba)

en: Weblogs
hu: Weblogok

en: Wed
hu: Sze

en: Wednesday
hu: Szerda

en: Welcome back
hu: Üdvözöljük újra

en: Welcome to
hu: Üdvözöljük

en: Welcome, unknown user.
hu: Üdvözlet ismeretlen felhasználó.

en: What protocol
hu: Protokoll típusa

en: Widget Extensions
hu: Widget bővítmények

en: Widgets
hu: Widget -ek

en: With the checked entries, do:
hu: A kijelöltekkel végzendő művelet:

en: Write
hu: Írás

en: Write Error. Could not open file for writing
hu: Írás hiba. Nem tudom megnyitni a fájlt írásra

en: Write Error. Could not write to file
hu: Írás hiba. Nem tudom írni a fájlt

en: Write a new Page
hu: Új lap létrehozása

en: Write and Publish a new Entry
hu: Új bejegyzés írása és publikálása

en: Write and Publish a new Page
hu: Új oldal írása és publikálása

en: XHTML, Convert Linebreaks to &lt;br /&gt;
hu: XHTML, Sortörések konvertálása &lt;br /&gt; kódra

en: XML Feed template
hu: XML címke sablon

en: XML feeds
hu: XML feed

en: XML: RSS Feed
hu: XML: RSS feed

en: Year
hu: Év

en: Yes
hu: Igen

en: Yes, give me a cookie and remember me.
hu: Igen, kérek egy cookie -t és emlékezz rám.

en: Yes, hide my email address.
hu: Igen, rejtsd az e-mail címem.

en: Yes, like /2005-04-28/title-of-entry
hu: Igen, így szeretném: /2005-04-28/bejegyzés-címe

en: Yes, like /2005/04/28/title-of-entry
hu: Igen, így szeretném: /2005/04/28/bejegyzés-címe

en: Yes, like /archive/2005-04-28/title-of-entry
hu: Igen, így szeretném: /arhív/2005-04-28/bejegyzés-címe

en: Yes, like /archive/2005/04/28/title-of-entry
hu: Igen, így szeretném: /arhív/2005/04/28/bejegyzés-címe

en: Yes, like /entry/1234
hu: Igen, így szeretném: /bejegyzés/1234

en: Yes, like /entry/1234/title-of-entry
hu: Igen, így szeretném: /bejegyzés/1234/bejegyzés-címe

en: Yes, send me email when someone replies.
hu: Igen, kérek e-mail -t mikor valaki válaszol.

en: You are about to delete visitor %1. Are you sure?
hu: Arra készül hogy törölje látogató %1 -et. Biztos benne?

en: You are not allowed to edit this entry.
hu: Nincs jogosultsága a bejegyzés szerkesztéséhez.

en: You are not allowed to edit this page.
hu: Nincs jogosultsága az oldal szerkesztéséhez.

en: You are now logged out of PivotX
hu: Kiléptél a PivotX -ből

en: You must select a language!
hu: Választania kell egy nyelvet!

en: You need to specify an URL to a feed
hu: Meg kell határoznia egy URL -t a feed -hez

en: Your Extension settings have been stored.
hu: A bővítmény beállításai tároltva.

en: Your MySQL password
hu: MySQL jelszó

en: Your MySQL username
hu: MySQL felhasználónév

en: Your account is verified. Please log in..
hu: Fiókja ellenőrizve. Kérem lépjen be...

en: Your comment has been stored.
hu: Hozzászólását tároltuk.

en: Your entry "%s" was NOT successfully saved.
hu: A "%s" bejegyzésének mentése SIKERTELEN.

en: Your entry "%s" was successfully saved.
hu: A "%s" bejegyzése sikeresen mentve.

en: Your last.fm login name
hu: Last.fm login neve

en: Your settings have been updated.
hu: Beállítások frissítve.

en: Youtube video \'%basename%\'
hu: Youtube videó \'%basename%\'

en: [Comment]
hu: [Hozzászólás]

en: [Notification]
hu: [Figyelmeztetés]

en: a few minutes ago
hu: pár perce

en: a very long time ago
hu: nagyon hosszú ideje

en: about a month ago
hu: egy hónapja

en: about an hour ago
hu: egy órája

en: about two hours ago
hu: két órája

en: account
hu: fiók

en: aka
hu: mint

en: all
hu: összes

en: am
hu: de

en: an hour and a half ago
hu: másfél órája

en: architecture
hu: felépítés

en: categories
hu: kategória

en: category
hu: kategória

en: chapter
hu: fejezet

en: contact
hu: kapcsolat

en: date
hu: dátum

en: delete
hu: törlés

en: edit
hu: szerkesztés

en: edit configuration
hu: konfiguráció szerkesztése

en: edit this entry
hu: bejegyzés szerkesztése

en: edit thumbnail
hu: előnézeti kép szerkesztése

en: eight
hu: nyolc

en: eighteenth
hu: tizennyolcadik

en: eighth
hu: nyolcadik

en: eigthteen
hu: tizennyolc

en: eleven
hu: tizenegy

en: eleventh
hu: tizenegyedik

en: entry
hu: bejegyzés

en: fifteen
hu: tizenöt

en: fifteenth
hu: tizenötödik

en: fifth
hu: ötödik

en: file
hu: fájl

en: files
hu: fájlok

en: filter off
hu: szűrő ki

en: filter on (%name%)
hu: szűrő be (%name%)

en: first
hu: első

en: five
hu: öt

en: folder
hu: mappa

en: for comments
hu: hozzászólásokhoz

en: forth
hu: negyedik

en: four
hu: négy

en: fourteen
hu: tizennégy

en: fourteenth
hu: tizennegyedik

en: go back
hu: vissza

en: half an hour ago
hu: fél órája

en: if the thumbnail is not satisfactory
hu: ha az előnézeti kép nem kielégítő

en: image
hu: kép

en: images
hu: képek

en: jump to page (%num%)
hu: ugrás oldalra (%num%)

en: last
hu: utolsó

en: last updated
hu: utoljára frissítve

en: less than ten minutes ago
hu: kevesebb mint tíz perce

en: next
hu: következő

en: nine
hu: kilenc

en: nineteen
hu: tizenkilenc

en: nineteenth
hu: tizenkilencedik

en: ninth
hu: kilencedik

en: one
hu: egy

en: one year ago
hu: egy éve

en: order
hu: sorszám

en: pixels
hu: képpont

en: pm
hu: du

en: previous
hu: előző

en: queries
hu: lekérdezés

en: register/login
hu: regisztráció/bejelentkezés

en: search
hu: keresés

en: sec.
hu: más.

en: second
hu: második

en: seven
hu: hét

en: seventeen
hu: tizenhét

en: seventeenth
hu: tizenhetedik

en: seventh
hu: hetedik

en: site link
hu: oldal link

en: six
hu: hat

en: sixteen
hu: tizenhat

en: sixteenth
hu: tizenhatodik

en: sixth
hu: hatodik

en: ten
hu: tíz

en: tenth
hu: tizedik

en: third
hu: harmadik

en: thirteen
hu: tizenhárom

en: thirteenth
hu: tizenharmadik

en: this
hu: ez

en: this window
hu: ez az ablak

en: three
hu: három

en: twelfth
hu: tizenkettedik

en: twelve
hu: tizenkettő

en: twentieth
hu: huszadik

en: twenty
hu: húsz

en: two
hu: kettő

en: user
hu: felhasználó

en: users
hu: felhasználó

en: using
hu: használ

en: version
hu: verzió

en: view
hu: nézet

en: website
hu: weboldal

en: website maintenance
hu: weboldal karbantartás

en: words
hu: szavak

en: yesterday
hu: tegnap

en: zero
hu: nulla

en: zeroth
hu: nulladik
